Seo optimizavimas tai daugiapakopis, gana ilgas procesas. Žinant pagrindinius seo principus galima bandyti pačiam optimizuoti tinklapį ir gauti neblogus rezultatus. Bet, ten kur konkurencija yra didelė, kaži ar pavyks, neturint daug patirties pasiekti gerus rezultatus. Geras rezultatas yra pirma vieta nes:

 1. vieta gauna 36.4% paspaudimų Google paieškos rezultatuose.
 2. vieta – 12.5%
 3. vieta – 9.5%
 4. vieta – 7.9%
 5. vieta – 6.1%
 6. vieta – 4.1%
 7. vieta – 3.8%
 8. vieta – 3.5%
 9. vieta – 3.0%
 10. vieta – 2.2%
 11. vieta – 2.6%
 12. vieta – 1.5%
 13. vieta – 1.3%
 14. vieta – 1.1%
 15. vieta – 1.2%
 16. vieta – 1.2%
 17. vieta – 1.4%
 18. vieta – 1.3%
 19. vieta – 1.4%
 20. vieta – 1.4%

Tai Optify (Marketingo programų kūrimas) tyrimo duomenys (kitų tyrimų rezultatai labai panašūs).

Google adwords?

Pozicija CTR
1 7.94%
2 5.00%
3 2.47%
4 1.96%
5 0.90%
6 0.81%
7 0.91%
8 0.74%
9 0.75%
10 0.20%
11 0.78%
12 0.51%
13 0.83%
14 0.37%
15 0.54%
16 0.48%
17 0.25%
18 0.06%
19 0.60%
20 0.71%

Kaip matome SEO gali duoti du kartus daugiau lankytojų nei Adwords ir kainuoja seo paslaugos maždaug du kartus pigiau. Todėl visiškai nėra keistas Google zooparko užsiundymas ant seo specialistų, nežiūrint net į paieškos rezultatų kokybės praradimą. Rimtų konkurentų Google dabar neturi, todėl leido sau taip atsipalaiduoti ir pabandyti padidinti savo pelną kiek įmanoma. Žinoma galima kartu naudoti ir seo paslaugas ir Google Adwors, jie vienas kitam netrukdo.

Einam prie reikalo. Žemiau rasite seo proceso išsamų aprašymą ir, galbūt, įsisavinę informaciją ir pamąstę galėsite neužsisakinėti seo paslaugų, o optimizuosite savo tinklapius patys.

SEO optimizavimas

Seo optimizavimasTai darbas nukreiptas pakeisti internetinės svetainės struktūrą, remiantis raktinių užklausų semantinio pagrindo analize:
• Struktūra tampa patogesne vartotojams, nes SEO optimizavimas yra atliekamas, naudojantis tokių vartotojų pateiktomis tikslinėmis užklausomis;
• SEO optimizavimas ištaiso tinklalapio kalbą, naudodamas reikiamas raktines užklausas;
• SEO optimizavimas – tai interneto atstovybės papildymas trūkstamais skyriais, siekiant aprėpti visą užklausų pagrindo tematiką;
• SEO optimizavimas reikalauja atlikti interneto šaltinių techninį auditą, kuris nustato problemas, susijusias su tinklalapių pakrovimo greičiu, trikdžius derinant serverio programinę įrangą, galimas problemas, susijusias su užsakovo naudojamų domenų pavadinimais, rezultatas – tai leidžia padidinti projekto įgyvendinimo greitį;
• Neišvengiamai yra lydimas HTML kodo pokyčių. Dažniausiai tai nesąlygoja interneto tinklalapyje vaizduojamos informacijos vizualinių pokyčių, tačiau, be abejo, padidina paieškos sistemose pateiktų kokybiškų rezultatų tikimybę.
Atliktos SEO optimizacijos rezultatas – du privalumai:
• Tinklalapis dirbs tinkamai – t. y. pradės pardavinėti reklamuojamus produktus, vartotojams bus aiškus, jame bus pateikta aktuali ir išsami informacija apie norimą temą ir atsakymai į įvairius potencialių pirkėjų klausimus;
• Dings problemos susijusios su Jūsų interneto atstovybės matomumu pagrindinėse paieškos sistemose („Yandex“, „Google“, „Bing“), tai užtikrins tinkamą interneto svetainės indeksavimo greitį ir padidins tikimybę, kad informacija iš interneto šaltinio pateks į populiariausių paieškos sistemų duomenų bazę.

SEO optimizacijos darbų etapai
Pirmuoju etapu, dirbant su užsakovo interneto šaltiniu, taps SEO analizė ir vidinių bei išorinių reitingavimo veiksnių panaudojimas.
Nuo reitingavimo veiksnių priklauso interneto puslapių pozicija paieškos sistemų pateiktuose rezultatuose. Reitingavimo veiksniai būna vidaus ir išorės.
Vidaus reitingavimo veiksniai tai yra SEO tekstai, jie yra kuriami remiantis tam tikromis taisyklėmis ir naudojant tam tikras paieškos užklausas, atliekamas vidinis puslapių susiejimas hipernuorodomis ir atliekamas tinklalapio tarnybinių informacinių žymų seo optimizavimo darbas.
• Pirmasis ir svarbiausias etapas yra raktažodžių sąrašo parinkimas ir sudarymas.
Raktinių paieškos užklausų parinkimas yra atliekamas SEO optimizavimo darbų rėmuose tam, kad nustatyti, kokiais raktiniais žodžiais ir frazėmis remiantis vyks Jūsų interneto šaltinio reklama. Sudarant semantinį užklausų pagrindą, tuo pačiu metu prasideda ir interneto svetainės SEO analizė. Auditas, analizė apima ne tik interneto šaltinį, kuris jums priklauso, bet taip pat yra tikrinami ir jūsų konkurentų tinklalapiai. Interneto tinklalapių SEO analizės rezultatas – pasirinktos būtinos užklausos, kuriomis remiantis tikslinė auditorija atlieka produktų ar paslaugų, reklamuojamų Jūsų interneto šaltinyje, paiešką.
• Antrasis paieškos optimizavimo etapas yra bendras tinklalapio auditas.
Bendras interneto projekto auditas – tai interneto šaltinio struktūros analizė. Pasibaigus bendrajam auditui, yra pateikiamos rekomendacijos, kad struktūroje būtų atlikta tinkamesnė indeksacija, naudojant populiarias paieškos sistemas. Pokyčiai struktūroje atliekami dar ir tuo tikslu, kad pagerinti vartotojų informacijos, pateiktos tinklalapyje, įsisavinimą. Mes kontroliuojame Jūsų projekto indeksaciją, atliekamą, taikant paieškos sistemas („Yandex“, „Rambler“, „Google“). Mūsų specialistai  kruopščiai patikrins užsakovo šaltinį ar jame nėra paieškos šlamšto, kuris trukdo atlikti SEO optimizavimą ir interneto tinklo reklamą.
• Techninis auditas tai yra trečiasis optimizavimo etapas.
Tikrinami techniniai nustatymai ir surandamos kodo problemos. Tikrinama valdymo sistema (TVS – turinio valdymo sistema), atliekama nuorodų architektūros analizė ir informacijos pateikimo būdai. Mūsų paieškos optimizavimo SEO specialistai nustato ir pašalina viską, kas kliudo siekti rezultatų, atliekant tinklalapio seo optimizaciją interneto tinkle.
• Ketvirtasis optimizavimo paieškos sistemoms etapas – elektroninių teksto versijų SEO (seo-copywriting).
Elektroninių teksto versijų SEO tai unikalių tekstų, skirtų SEO paslaugoms, rašymas arba jau turimų tinklalapio tekstų pertvarkymas, atsižvelgiant į visas sąlygas ir reikalavimus, keliamus pagrindinėmis paieškos sistemomis. Tekstų kūrimas vyksta, naudojant parinktus reklamai raktažodžius ir raktines frazes. Paieškos užklausos SEO tekstuose yra naudojamos tam tikrais kiekiais ir tam tikru dažniu. Atliekant tinklalapio paieškos optimizaciją, labai svarbu, kad seo tekstai gerintų tiek Jūsų interneto šaltinio pozicijas paieškoje ir, tuo pat metu, išliktų suprantamais ir įdomiais interneto vartotojams.
Mūsų pagrindinis uždavinys yra padidinti užsakovo pelną, todėl mes kuriame reklaminius tekstus, kuriuose tuo pačiu metu būtų pateikta svarbi, naudinga vartotojui informacija. SEO tekstų kūrimas motyvuoja virtualios atstovybės vartotojus pasirinkti būtent Jūsų interneto šaltinį, užsakant prekes ar paslaugas.
Atliktų Jūsų tinklalapio analizės darbų rezultatas tai yra visi technikos uždaviniai (TU) su rekomendacijomis, kaip padaryti būtinus pakeitimus ir kaip užpildyti interneto šaltinį turiniu, siekiant toliau rezultatyviai reklamuoti jį populiariose paieškos sistemose.
• Atlikti pakeitimai tai ir bus galutinis paieškos optiomizavimo etapas, reklamuojant jūsų svetainę internete.
Mūsų įmonės SEO specialistai atliks visus būtinus pakeitimus tinklalapyje. Visa tai atliekama remiantis parengtais techniniais uždaviniais. Po to, kai visi pakeitimai buvo atlikti ir kruopščiai patikrinti, interneto atstovybė pereina prie reklamos.
Po to, kai interneto šaltinis užims aptartas pozicijas paieškos rezultatuose, būtina pereiti prie pasiektų rezultatų išlaikymo. Kūrimo, optimizavimo ir reklamos pagrindinis uždavinys – Jūsų šaltinio darbo efektyvumo padidinimas, kitaip tariant, tai pelno gaunamo tinklalapio dėka padidėjimas.
SEO optimizavimo nuostatos, seo optimizavimas arba tinklalapio reklama, remiantis paieškos užklausomis, atliekant interneto puslapių optimizavimą. Sakoma, gal būt, ir neįtikėtina, bet SEO optimizavimas yra labai svarbus komponentas, jei norite gauti kokybišką informacijos srautą, remiantis paieškos užklausomis,  pereiti kokių nors (jums reikalingų) raktažodžių dėka į TOPUS. Į pirmąsias pozicijas ir tai užtikrintų jūsų svetainei labai didelį kiekį lankytojų. Beje, tikslinių lankytojų. Sutelksime dėmesį į temą „SEO optimizavimas“ išsamiau ir peržvelgsime pagrindinius etapus, kurie padės jums efektyviausiu būdu reklamuoti Jūsų tinklalapį, būtent panaudojant SEO optimizavimo metodus. Taigi …

1. Ar dydis yra svarbus? Paieškos robotai, kurie užeina paskelbus straipsnį į jūsų tinklalapį indeksuoja arba tiesiog nuskaito jūsų informaciją (įkelia į duomenų bazę). Kuo turtingesnė ir didesnės apimties bus jūsų informacija, tuo geriau. Siekiame rašyti kuo daugiau. Optimali puslapių apimtis – 600-3000 žodžių arba 2-20 KB teksto, tai prilygsta 2000 – 20 000 simboliams. Puslapis, kuriame yra labai mažai informacijos beveik neturi galimybės patekti į paieškos užklausų TOPUS. Tuo labiau, kad didelius tekstus geriau mato paieškos robotai ir žmonės gali užeiti į jūsų tinklalapį, naudodami atsitiktinius raktažodžius, kurie gal būt ir nėra pateikti kaip pagrindiniai, tačiau dėka to, kad teksto apimtis yra didelė, robotai gali patalpinti jūsų tinklalapį TOPUOSE, remdamiesi šiais jūsų nereklamuojamais raktažodžiais. Kaip taisyklė, raktažodžiai, kuriais remdamiesi jūs reklamuojate savo tinklalapį, turi būti sutinkami pagal SEO optimizavimo taisykles bent 3-4 kartus 100 žodžių tekste. Kuo didesnis tekstas, kuo jis yra didesnės apimties, tuo daugiau pasikartojimų. Ne atskirų žodžių, o frazių atveju, jos taip pat idealiu atveju turėtų būti aptinkamos tekste keletą kartų. Ta tvarka, kuria jos yra reklamuojamos. Taip pat reikėtų sudaryti atskirų žodžių iš šių frazių sąrašą. Pavyzdžiui, mes siūlome frazę „interneto pajamos“. Pati frazė „interneto pajamos“ sutinkama tekste 5 kartus. Žodis „internetas“ 8 kartus, o žodis „pelnas“ 10 kartų. Tikiuosi, pagrindinė idėja yra aiški …

3. Koks yra optimalus tankis? Raktažodžio tankis puslapyje – tai iš esmės teksto ir jame esančių raktažodžių santykis. Jis matuojamas procentais. Pavyzdžiui, jei žodis „internetas“ 100 žodžių puslapyje yra sutinkamas 5 kartus, tai tankis yra lygus 5 procentams. Jei tankis yra mažas, tai nėra pliusas. Goolge jūsų pozicijas pažemins, remdamosi užklausomis, kuriose sutinkamas šis žodis ir jūsų tinklalapis atsidurs kažkur tai 20-50 puslapyje. Pernelyg didelis ryžtas, tai yra teksto persotinimas raktažodžiais, atsižvelgiant į SEO optimizavimo taisykles, nėra skatinamas. Rezultatas paprastai „liaudiškai“ vadinamas „puslapio pykinimu“. Šiuo atveju, jūsų tinklalapis taip pat užims žemesnes pozicijas užklausos rezultatuose. Praktika rodo, kad optimalus tankis – 5% -7%, t. y. 5-7 žodžių pasikartojimai, tenkantys 100 žodžių tekstui. Ir dar viena svarbi taisyklė SEO optimizavimas – kuo arčiau į puslapio pradžią bus patalpinti jūsų raktažodžiai, tuo patrauklesnis SEO optimizavimas :-) ir tuo mielesnis bus jūsų tinklalapis paieškos sistemoms.

4. Išskirti ar neišskirti? Taip beje, tai yra svarbus dalykas. Pagal SEO optimizavimo taisykles būtina išskirti raktažodžius tekste ryškiu šriftu. Už tai yra dažniausiai atsakinga informacinė žyma „strong“ (paryškintas). Ir naudokite raktažodžius antraštėse. Čia paprastai šeimininkauja informacinės žymos „h1″ ir „h2“, kurios yra svarbios SEO optimizavimo metu.

5. Ar tokia jau yra svarbi informacinė žyma „title“ (pavadinimas)? Taip, žinoma. Jos yra labai svarbios SEO optimizavimo metu ir apie tai turėtų būti prisiminta. Ši informacinė žyma – jūsų tinklalapio vizitinė kortelė, nes būtent į žodžius iš žymos „title“ bus atkreiptas dėmesys, pateikus užklausas paieškos sistemoms. Kaip taisyklė dėmesys kreipiamas tik 50-80 šios informacinės žymos simbolių, todėl raktinių žodžių pateiktų šioje žymoje neturėtų būti per daug.

6. Raktažodžiai nuorodų tekste? Kokiu tikslu? Labai paprasta. Nuorodos taip pat yra skaitomos paieškos robotų, kurios mato jas kaip teksto dalį puslapyje. Todėl yra pageidautina, kad nuorodų tekstuose būtų raktažodžių. Tai suteiks didelę reikšmę reitingavimo metu.

7. Ar paieškos robotai nuskaito vaizdą? Kaip bebūtų liūdna, bet nenuskaito, nors jau yra technologija kuri sugeba atpažinti žmogaus veidą, mašinos numerius ir panašiai. Ir pageidautina, kad alternatyvų vaizdo tekstą (pavadinimą) išreikštų raktažodis arba raktinė frazė. Tai gali šiek tiek įtakoti jūsų tinklalapio geriausią SEO optimizaciją. Nors gal būt ši svarba šiek tiek ir perdėta, tačiau pageidautina šį SEO metodą vis dėlto  naudoti.

8. Kas tai yra  informacinė žyma «description» ir kam ji reikalinga? Tai yra jūsų tinklalapio aprašymo informacinė žyma. Tai, kas joje pateikta, niekaip neįtakoja reitingavimo, tačiau vis dėlto tai pagal SEO taisykles yra svarbu. Tačiau paieškos pateiktuose rezultatuose ši informacinė žyma yra matoma vartotojų. Todėl raktažodžiai, jūsų pateikti šioje informacinėje žymoje, turi būti tikslūs, glausti, intriguojantys ir, svarbiausia – turi išreikšti jūsų tinklalapio idėją.

9. Ar tokia jau svarbi yra meta informacinė žyma „keywords“ („raktažodžiai“)? Šiuo metu kažkodėl daugelis mano, kad paieškos robotai jų nenuskaityto. Nors nuo pat pradžių ji ir buvo skirta būtent raktažodžių sąrašo sudarymui. Jūs galite dėl viso pikto jį sudaryti. Bet … naudodami tik tuos raktažodžius, kurie realiai yra pateikti jūsų puslapyje.

10. Kiek puslapių? Atsakymas tik vienas – kuo daugiau, tuo geriau. Tai tiesiogiai įtakoja, kad jūsų tinklalapis yra geriausiai skaitomas paieškos robotų. Daugiau SEO. Tuo labiau, kad nuolatinis atnaujinimas, papildymas medžiaga robotų yra suvokiamas, kaip jūsų tinklalapio plėtra ir tai, žinoma, suteikia savų pliusų, atliekant reitingavimą ir SEO-optimizaciją. Tam, kad paieškos robotai visada jus mėgtų, dažniau skelbkite tinklalapyje  straipsnius, spaudos pranešimus, naujienas ir t. t.

11. Ar man reikalingas tinklalapio puslapis su meniu (navigacijos elementais)? Taip, iš tikrųjų, tinklalapio struktūra, kaip ir navigacijos (naršymo) meniu, SEO optimizavimo metu yra labai svarbūs. Pateikite raktažodžių sąrašą meniu nuorodose. Tai suteiks svarbos tiems puslapiams, į kuriuos nukreipia nuorodos.

12. Ar pateikti man  raktažodžius puslapio pavadinime? Daugelis mano, kad pateikę raktažodį HTML – puslapio failo pavadinime, atsižvelgiant į paieškos rezultatus, jie suteiks jam didesnės svarbos. Taip tai tiesa, SEO optimizavimo taineįtakoja tinklalapiuose rusų kalba.

13. Kiek raktažodžių pasirinkti reklamai? Vienas puslapis – vienas raktažodis. Tai viena iš pagrindinių SEO optimizavimo taisyklių. Galima ir 2-3 panašius žodžius, tačiau nepageidautina. 5-10 raktažodžių skirtų reklamai – tai jau prabanga ir greičiausiai rezultatas bus lygus nuliui.

14. Ar labai svarbus yra pagrindinis puslapis  SEO-optimizavimo metu? Taip į pirmąjį puslapį dažniausiai užsuka 30%-50% nuo bendro skaičiaus lankytojų. Ir būtent pagrindinis puslapis turi daugiau galimybių patekti į paieškos sistemų TOPUS, remiantis tomis ar kitomis užklausomis. Todėl jis turėtų būti SEO optimizavimo idealas. Jei jūs žinoma norite sulaukti didelio informacijos srauto, gauto būtent remiantis paieškos užklausomis. Klaidos, kurių neverta daryti!

1. Dažnai tenka matyti tinklalapiuose didžiulę grafinę antraštę, tai yra taip vadinamą „kepurę“, kurios sudėtyje yra ir įmonės pavadinimas, ir logotipas … ir kita kažkokia informacija. Užmirškite. Viršutinė srtis – tai labai vertinga ir naudinga vieta, kur galima pateikti svarbiausius raktažodžius. Jei norite paveikslėlio, tai padarykite jį nedidelį, ne per visą plotį, o likusioje srityje pateikite jums būtinus raktažodžius. Atliekant SEO optimizavimą, tai bus įvertinta.

2. Neruoškite tinklalapio grafinio meniu. Taip, tai yra gražu ir patrauklu, bet į tai neatsižvelgiama reitingavimo metu. (SEO optimizavimas) Jei nusvyra rankos, o pašalinti neužtenka ryžto ar tiesiog  gaila, tai geriau patalpinkite nuotraukas, o teisingiau informacines žymas „ALT“.

3. Labai gudrūs autoriai, norėdami patalpinti didesnį kiekį raktažodžių puslapyje naudoja paslėpto teksto metodą. Atrodytų, kas čia blogo parašyti raktažodžius baltomis raidėmis baltame fone. Skaitytojas vis tiek jų nemato. Skaitytojas nemato, o štai Google šią apgaulę perskaito kuo puikiausiai. Ši gudrybė gali sąlygoti tai, kad jūsų tinklalapį tiesiog uždraus. Arba, kitaip tariant, jūsų tinklalapis bus sėkmingai išmestas iš to paties „Yandex“, „Google“ ar „Bing” katalogo.

Tai buvo tie SEO optimizavimo veiksniai, kuriuos priimta vadinti vidiniais. Taip pat yra ir išorės SEO optimizacijos veiksniai, kurie nulemia jūsų tinklalapio plėtrą ir populiarinimą, gaunant nuorodas iš kitų tinklalapių. Tai svarbu. Apie tai ir pakalbėsime …

Kam reikalingos išorės nuorodos? Tas pigus SEO optimizavimas :-). Štai Įsivaizduokite, kažkas užėjo į jūsų tinklalapį, surado tinkamą sau informaciją, o tada patalpino nuorodą į jūsų tinklalapį savo bloge, išsaugojo naršyklėje greitai prieigai arba pažymėjo tekste, pritarė atnaujinimui ir draugui nuorodą apie gerą tinklalapį (tai yra Jūsų) mestelėjo. Tai idealus pavyzdys to, kaip tikrai puikus tinklalapis su patalpinta būtina, naudinga informacija, gali paveikti žmogų, kuris ieško ir randa. Siekite to SEO optimizacijos metu. Siekite, kad jūsų tinklalapis spręstų realias savo skaitytojų problemas. Ne painiais žodžiais ar ambicijomis, bet paprasta suprantama kalba. Ir tūkstančiai žmonių bus dėkingi jums, ir patys to kartais nepastebėdami reklamuos jūsų tinklalapį. Išorinės nuorodos nepriklauso nuo tinklalapio autoriaus. Priešingai nei vidaus. Bet jūs, manau, suprantate, kad, kuo dažniau interneto puslapis jumis remsis, tuo svarbesniu jūs atrodysite paieškos sistemoms, tuo aukštesnę vietą užimsite, remiantis paieškos užklausomis ir tuo geresnė bus SEO optimizacija.  Ne mažą vaidmenį vaidina ir tai, kokie būtent tinklalapiai jumis remiasi. Nuoroda iš Vasios Pupkino tinklalapio tai – viena. O štai nuoroda iš kokio nors išreklamuoto blogo su tokia pat kaip jūsų tematika, kurį aplanko 5000 žmonių per parą – tai visai kita. „Yandex“ skiria atitikimui didelį dėmesį (tam, kaip puslapis yra susijęs su ieškoma užklausa). Šis nuorodų svarbos parametras įgijo terminą TIC (tematinis citavimo indeksas). Arba IC … kitaip tariant tai puslapio indėlis, atsižvelgiant į tą ar kitą užklausą. Jis apskaičiuojamas visam tinklalapiui visumoje. Naudojamas, reitinguojant tinklalapį  pačiame „Yandex“ kataloge, ir neturi jokios įtakos paieškos rezultatams „Yandex“. TIC yra skirtas įvertinti rusakalbiams tinklalapiams. O štai „Google“ užpatentavo išorinių nuorodų apskaitos sistemą jau seniai. Ir tą nesudėtingą algoritmą pavadino „Page Rank“. Beje, „Google“ įvertina to ar kito puslapio indėlį atskirai, o ne bendrą tinklalapio TIC, kaip tai yra įpratęs daryti „Yandex“. „Google“ pagrindinis principas – rasti kriterijų, kuris išreišktų kiekvieno puslapio svarbą. Tai, iš tiesų, yra teorinis puslapio lankomumas. Kiekvienas puslapis, kuriame pateiktos nuorodos į kitus puslapius, perduoda savo „Page Rank“ šiems puslapiams. Tai reiškia, kad, kuo daugiau nuorodų yra šiame puslapyje, tuo mažesnis yra puslapių, į kuriuos jos nukreipia, svarba. Aplamai, galima parsisiųsdinti svarbiausią – puslapį, kuris turi daugiau kokybiškų išorės nuorodų, kurio sudėtyje yra daugiau būtinos ir naudingos informacijos, ir kuris yra svarbesnis „Google“ požiūriu. Kaip taisyklė indėlio diapazono ribos „Page Rank“ yra nuo 0 iki 10. Vidutiniškai išreklamuotam tinklalapiui būdingas PR – 4 ar 5. Vertė 6 ir 7 – puiku. Tačiau dažniausiai toks lygis yra nepasiekiamas eiliniams interneto specialistams. PR 8-9-10 pasiekiamas nebent didelių korporacijų tinklalapių, tokių kaip Microsoft. PR nėra naudojamas reitingavimo metu, bet vienu ar kitu būdu, naudojant šį rodiklį, galima įvertinti tinklalapio konkurencingumą. Tinklalapiai, kurių PR yra 6 ar 7, yra labiau tikėtina, kad pateks į TOPUS, atsižvelgiant į užklausas, negu tinklalapiai su mažesniais rodikliais. Kaip gauti nuorodas į savo tinklalapį? Internete yra labai daug įvairių specialių tinklalapių katalogų, kuriuose yra naudojamos nuorodos į tuos ar kitus tinklalapius, suskirstytus pagal temines kategorijas (internetas, finansai, darbas ir t. t.) Įtraukimas į šiuos katalogus gali būti mokamas arba nemokamas. Reikalaujant atgalinės nuorodos iš jūsų tinklalapio (juodieji katalogai), nereikalaujant (baltieji katalogai) arba pageidaujant (pilkieji katalogai). Pageidautina talpinti nuorodas į savo tinklalapio baltuosius arba pilkuosius katalogus, kuriems nėra būtinos atgalinės nuorodos arba būtinos ne visada. Labai nepasikliaukite paslaugų tarnybomis, kurios pusvelčiui yra pasirengusios įtraukti jūsų tinklalapį į šimtus tūkstančių katalogų kituose tinklalapiuose. Nieko gero iš to nebus. Nes tikrai gerų katalogų Tinkle yra tik keli šimtai. Kitos nuorodos bus jums tiesiog nenaudingos. Rankinis arba pusiau automatinis papildymas yra pats geriausias būdas išreklamuoti tinklalapį per tinklalapių katalogus. Taip pasieksite didesnio SEO optimizacijos efekto. Apsikeitimas SEO optimizacijos nuorodomis, taikant nuorodų apsikeitimo principą, yra, žinoma, taikomas norint pasiekti nuorodų bazės padidėjimą. Jūs talpinate nuorodą į kokį nors tinklalapį, šis tinklalapis įdeda jūsų nuorodą. Paieškos sistemos nelabai gerbia šį metodą, tačiau, kaip ten bebūtų, nuorodų bazė įtakoja padidėjimą, atsižvelgiant į paieškos užklausas. Tačiau apsikeičiant nuorodomis yra svarbu prisiminti keletą nesudėtingų SEO išorės nuorodų taisyklių:

1. Keiskitės nuorodomis tik su tematiškai susijusiais tinklalapiais. Jei nuoroda į jūsų tinklalapį yra ne tematiniame tinklalapyje, tai efekto ir naudos tai jums neatneš.

2. Įsitikinkite, kad Jūsų nuoroda bus gerame puslapyje, kuriam būdingas tam tikras „PageRank“ ir kuris yra dažnai lankomas paieškos sistemų robotų. Nuorodų skaičius tokiame puslapyje, neturėtų viršyti 30-40.

3. Nepaverskite savo tinklalapio nuorodų katalogu. Nei vienas save gerbiantis interneto specialistas nepatalpins savo tinklalapyje jūsų nuorodos, jei mainais gaus tik niekutį iš jūsų „katalogo“.

4. Stenkimės keistis kryžminėmis nuorodomis. Ką aš turiu omenyje? Pavyzdžiui, Jūs reklamuojate tinklalapį N01, o nuorodą iš kito tinklalapio patalpinate savo tinklalapyje N02, o štai nuoroda iš svetimo tinklalapio nukreips skaitytoją būtent į Jūsų tinklalapį N01. Principas tikiuosi yra aiškus.

5. Kas kažkiek laiko patikrinkite nuorodas, esančias  kituose tinklalapiuose, kad nesąžiningi interneto specialistai (tokių yra) jų nepašalintų. Pranešimai spaudai, tematiniai šaltiniai, naujienų juostos ir t. t. … Tai jau ne tiesiog SEO, o greičiau rinkodaros principai. Internete yra daug šaltinių ir naujienų tinklalapių, kurie skelbia naujus straipsnius ir pranešimus spaudai. Tai gali suteikti jūsų tinklalapiui papildomą srautą ir padidinti nuorodų, patenkančių į jūsų tinklalapį, skaičių. Ieškokite būtent tematinių šaltinių. Bendraukite su šių šaltinių savininkais ir talpinkite nuorodas pas juos. Ir paskutinis šio bloko patarimas – stenkitės kiek galima, kad nuorodų, nukreipiančių į jūsų tinklalapį, tekstas būtų įvairesnis, kad paieškos sistemos neįvertintų bandymo reklamuoti jūsų tinklalapį kaip bandymo užteršti šlamštu.

1. Bendra informacija apie paieškos sistemas

1.1. Paieškos sistemų vystymosi istorija

     Pradinėje interneto vystymosi stadijoje jo vartotojų skaičius buvo nedidelis, prieinamos informacijos apimtis maža. Daugeliu atvejų prieigą prie interneto turėjo įvairių universitetų ir laboratorijų darbuotojai, tačiau pagrinde Tinklas buvo naudojamas moksliniams tikslams. Tuo metu informacijos paieškos interneto tinkle uždavinys buvo ne toks svarbus, kaip šiandien.
Vienu iš pirmųjų būdų, organizuojant prieigą prie informacijos išteklių tinkle, buvo tinklalapių katalogų sukūrimas, kuriuose nuorodos į šaltinius buvo sugrupuotos pagal temas. Pirmasis toks projektas buvo tinklalapis „Yahoo“, kuris buvo atidarytas 1994-ųjų balandį. Po to, kai tinklalapių skaičius „Yahoo“ gerokai išaugo, buvo pridėta galimybė ieškoti informacijos pagal katalogą. Tai, žinoma, kad nebuvo paieškos sistema tikrąja prasme, nes paieškos sritis buvo apribota tik  šaltiniais, esančiais kataloge, o ne visais interneto tinklo šaltiniais.
Nuorodų katalogai buvo plačiai naudojami ir anksčiau, tačiau beveik prarado savo populiarumą šiandien. Priežastis labai paprasta – net ir šiuolaikiniai katalogai, kurių sudėtyje yra labai didelis kiekis šaltinių, suteikia informaciją tik apie labai nedidelę dalį interneto tinklo. Pačiame didžiausiame  tinklo DMOZ (arba Open Directory Project) kataloge pateikiama informacija apie 5 milijonus šaltinių, tuo metu kai „Google“ paieškos sistemos bazę sudaro daugiau nei 8 milijardai dokumentų.
Pirmąja pilnaverte paieškos sistema tapo „WebCrawler“ projektas pasirodęs 1994 metais.
1995 metais pasirodė paieškos sistemos „Lycos“ ir „AltaVista“. Pastaroji  daugelį metų buvo informacijos paieškos lyderė internete.
1997 metais Sergey Brin‘as ir Larry Page sukūrė „Google“ mokslinių tyrimų projekto metu Stanfordo universitete. Šiuo metu „Google“ yra populiariausia paieškos sistema pasaulyje.
1997 metais rugsėjo 23 buvo oficialiai pristatyta paieškos sistema „Yandex“, pati populiariausia sistema rusakalbėje interneto dalyje.
Šiuo metu egzistuoja trys pagrindinės tarptautinės paieškos sistemos – „Google“, „Yahoo“ ir „MSN Search“, kurios turi savas duomenų bazes ir paieškos algoritmus. Dauguma kitų paieškos sistemų (kurių galima priskaičiuoti labai daug) naudojasi vienu ar kitu būdu šių trijų paminėtų sistemų rezultatais. Pavyzdžiui, „AOL“ paieška (search.aol.com) ir „Mail.ru“ naudojasi „Google“duomenų baze, o „AltaVista“, „Lycos“ ir „AltTheWeb“ – „Yahoo“ baze.
Rusijoje pagrindinė paieškos sistema yra „Yandex“, po to seka „Rambler“, „Google.ru“, „Aport“, „Mail.ru“ ir „KM.ru“.

1.2. Paieškos sistemų darbo bendrieji principai

Paieškos sistema susideda iš šių pagrindinių komponentų:
„Spider“ (voras) – į naršyklę panaši programa, kuri persiunčia interneto puslapius.
„Crawler“ (krauler, „keliaujantis“ voras) – programa, kuri automatiškai peržiūri visas nuorodas rastas puslapyje.
 „Indexer“ (indeksatorius) – programa, kuri analizuoja interneto puslapius, parsiųsdintus vorais.
Database (duomenų bazė) – atsisiųsdintų ir apdorotų puslapių saugykla.
Search engine results engine (rezultatų pateikimo sistema) – randa duomenų bazėje paieškos rezultatus.
Web server (interneto-serveris) – interneto serveris, kuris yra atsakingas už sąveiką tarp vartotojo ir likusių  paieškos sistemos komponentų.
Detalus paieškos mechanizmų įgyvendinimas gali skirtis vienas nuo kito (pavyzdžiui, komplektas „Spider + Crawler + Indexer“ gali būti įgyvendintas kaip vieninga programa, kuri parsisiųsdina žinomus interneto puslapius, analizuoja juos ir ieško, atsižvelgiant į nuorodas, naujų šaltinių), tačiau visoms paieškos sistemoms yra būdingos aprašytos bendros savybės.
Spider. Voras – tai programa, kuri parsiųsdina interneto puslapius tokiu pat būdu, kaip ir vartotojo naršyklė. Skirtumas tas, kad naršyklė atspindi puslapyje esančią informaciją (tekstą, grafiką, ir t. t.), voras gi neturi jokių vaizdinių komponentų ir dirba tiesiogiai su puslapio html-tekstu (jūs galite atlikti „html-kodo apžvalgą“ jūsų naršyklėje, kad pamatytumėte „neapdorotą“ html-tekstą).
Crawler. Išskiria visas nuorodas, esančias puslapyje. Jo užduotis – nustatyti, kur toliau turėtų eiti voras, remdamasis nuorodomis arba remdamasis iš anksto pateiktu adresų sąrašu. „Crawler“, remdamasis rastomis nuorodomis, atlieka naujų dokumentų, dar nežinomų paieškos sistemai, paiešką.
Indexer. Indeksatorius suskirsto puslapį į sudedamąsias dalis ir atlieka jų analizę. Išskiriami ir analizuojami įvairūs puslapių elementai tokie, kaip tekstas, antraštės, struktūros ir stiliaus ypatybės, specialios tarnybinės html-informacinės žymos ir t. t.
Database. Duomenų bazė – tai visų duomenų, kuruos paieškos sistema parsisiųsdina ir analizuoja, saugykla. Kartais duomenų bazę vadina paieškos sistemos indeksu.
Search Engine Results Engine. Rezultatų pateikimo sistema atlieka puslapių reitingavimą. Ji sprendžia, kokie puslapiai patenkinti vartotojo užklausą ir kokia tvarka jie turėtų būti surūšiuoti. Tai vyksta, remiantis paieškos sistemų reitingavimo algoritmais. Ši informacija yra vertingiausia ir įdomiausia mums – būtent su šiuo paieškos sistemos komponentu sąveikauja optimizuotojas,  bandantis pagerinti tinklalapio pozicijas pateiktuose paieškos rezultatuose, todėl ateityje mes  smulkiai apžvelgsime visus veiksnius, įtakojančius rezultatų reitingavimą.
Web server. Paprastai, serveryje yra html-puslapis, turintis įvesties laukelį, kuriame vartotojas gali užrašyti jį dominantį paieškos terminą. Interneto serveris taip pat yra atsakingas už html-puslapio formoje vartotojui pateiktus rezultatus.

2. Vidaus reitingavimo veiksniai

Visus veiksnius, kurie įtakoja tinklalapio poziciją paieškos pateiktuose rezultatuose, galima suskirstyti į išorės ir vidaus. Vidaus reitingavimo veiksniai – tai tie, kuriuos kontroliuoja interneto-tinklo savininkas (tekstas, apipavidalinimas ir t. t.).

2.1. Interneto puslapių teksto apipavidalinimas

2.1.1. Teksto, esančio puslapyje, apimtis

Paieškos sistemos vertina tinklalapius turtingus informacijos turiniu. Bendruoju atveju,  turėtumėte siekti padidinti tinklalapio teksto apimtį.
Optimaliais turėtų būti laikomi puslapiai, kuriuose yra 500-3000 žodžių arba 2 – 20 KB teksto (nuo 2 iki 20000 simbolių).
Puslapis, kurį sudaro tik keli sakiniai, turi mažiau galimybių patekti į paieškos sistemų TOPUS.
Be to, didelis teksto kiekis puslapyje padidina puslapio matomumą paieškos sistemose dėka retų ar atsitiktinių paieškos frazių, tai kai kuriais atvejais gali sąlygoti nemažą lankytojų srauto padidėjimą.

2.1.2. Raktažodžių skaičius viename puslapyje

Raktažodžiai, frazės turi būti sutinkami tekste bent 3-4 kartus. Viršutinė riba priklauso nuo bendros puslapio apimties – kuo didesnė bendra apimtis, tuo daugiau pasikartojimų galima aptikti.
Atskirai vertėtų apžvelgti situaciją, susijusią su paieškos frazėmis, tai yra žodžių dariniais sudarytais iš kelių raktažodžių. Geriausi rezultatai buvo stebimi, jeigu frazė būdavo sutinkama tekste keletą kartų būtent kaip frazė (t. y. visi žodžiai drauge reikiama tvarka), o be to žodžiai iš frazės pasitaikydavo tekste keletą kartų atskirai. Taip pat, turi egzistuoti šioks toks skirtumas (disbalansas) tarp kiekvieno žodžio sudarančio frazę nukreipimų skaičiaus.
Aptarsime situaciją remdamiesi pavyzdžiu. Tarkime, kad mes optimizuojame puslapį naudodami frazę „DVD grotuvas“. Tai geras variantas – frazė „DVD grotuvas“ sutinkama tekste 10 kartų, be to, žodis „DVD“ sutinkamas atskirai dar 7 kartus, žodis „grotuvas“ dar 5 kartus. Visi skaičiai šiame pavyzdyje yra sąlyginiai, bet puikiai pateikia bendrą idėją.

2.1.3. Raktažodžių tankis

Raktažodžių tankis puslapyje rodo žodžio naudojamo tekste santykinį dažnį. Tankis matuojamas procentais. Pavyzdžiui, jei pasirinktas žodis yra sutinkamas 5 kartus 100 žodžių puslapyje, tai šio žodžio tankis lygus 5%. Per mažas tankis sąlygos tai, kad paieškos sistema nesuteiks šiam žodžiui reikiamos reikšmės. Per didelis tankis gali įjungti šlamšto-filtrą paieškos sistemoje (tai yra puslapio vieta bus dirbtinai pažeminta paieškos rezultatuose dėl besaikiai dažno raktinių frazių naudojimo).
Raktinio teksto tankis, kuris laikomas optimaliu, yra 5-7%. Frazių, sudarytų iš keleto žodžių, atveju jums reikia apskaičiuoti bendrą visų raktažodžių sudarančių frazę, tankį ir įsitikinti, kad ji telpa į nustatytus rėmus.
Praktika rodo, kad raktažodžių tankis tekste didesnis nei 7-8%, nors ir nesąlygojantis kokių nors neigiamų pasekmių, bet taip pat ir ypatingos reikšmės daugeliu atvejų neturi.

2.1.4. Raktažodžių vieta puslapyje

Labai paprasta taisyklė – kuo arčiau yra raktažodis arba frazė  dokumento pradžios, tuo didesnę svarbą jie įgyja paieškos sistemų požiūriu.

2.1.5. Teksto stilistiškas apipavidalinimas

Paieškos sistemos teikia ypatingą dėmesį tekstui vienu ar kitu būdu išskirtam puslapyje. Galima pateikti šias rekomendacijas:
– naudokite raktažodžius antraštėse (tekstas, išskirtas informacinėmis žymomis „H“, ypač „h1“ ir „h2“). Šiuo metu CSS (Cascading Style Sheets) panaudojimas leidžia pakeisti teksto, išskirto šiomis žymomis, išvaizdą, todėl informacinės žymos „H“ panaudojimas yra ne toks svarbus kaip anksčiau, tačiau nekreipti į jį dėmesio bet kuriuo atveju, neverta;
– išskirkite raktažodžius paryškintu šriftu (ne visame tekste, žinoma, bet taip išskirti  2-3 kartus puslapyje vertėtų). Tam rekomenduojama naudoti informacinę žymą „stiprus“, vietoje tradicinės informacinės žymos „B“ (bold).

2.1.6. Informacinė žyma „TITLE“

Viena iš svarbiausių informacinių žymų, kuriai paieškos sistemos suteikia didelę reikšmę. Būtina panaudoti raktažodžius informacinėje žymoje „TITLE“ (antraštė).
Be to, nuorodoje į jūsų tinklalapį, pateiktoje paieškos sistemų rezultatuose, bus pateiktas tekstas iš informacinės žymos „TITLE“, taip kad tai yra lyg ir puslapio vizitinė kortelė.
Būtent naudojantis šia nuoroda paieškos sistemos lankytojas  užsuka į jūsų tinklalapį, todėl informacinės žymos „TITLE“ sudėtyje turėtų būti ne tik raktažodžiai, bet taip pat ji turėtų būti ir informatyvi, ir patraukli.
Kaip taisyklė, į paieškos sistemos pateiktus rezultatus patenka 50-80 simbolių iš informacinės žymos „TITLE“, todėl antraštės dydį pageidautina apriboti šiuo ilgiu.

2.1.7. Raktažodžiai nuorodų tekste

Taip pat labai paprasta taisyklė – naudokite raktažodžius nukreipiančiųjų nuorodų iš jūsų puslapių tekste (tiek į kitus vidinius jūsų tinklalapio puslapius, tiek ir į kitus tinklo šaltinius), tai gali suteikti jums nedidelį privalumą reitingavimo metu.

2.1.8. „ALT“ vaizdų informacinės žymos
Bet kuris paveikslėlis puslapyje turi specialų atributą „alternatyvus tekstas“, kuris yra nustatomas informacinėje žymoje „ALT“. Šis tekstas bus rodomas ekrane tuo atveju, jeigu parsisiųsdinti paveikslėlio nepavyks arba jeigu paveikslėlio demonstracija bus užblokuota naršyklės.
Paieškos sistemos atsimena informacinės žymos reikšmę „ALT“, apdorojant (indeksuojant) puslapį, tačiau nenaudoja jo, reitinguojant paieškos rezultatus.
Šiuo metu yra tikrai žinoma, kad paieškos sistema „Google“ atsižvelgia į informacinės žymos „ALT“ tekstą tų paveikslėlių, ​​kurie yra nuorodos, nukreipiančios į kitus puslapius, o likusi dalis informacinių žymų „ALT“  yra ignoruojamos. Apie kitas paieškos sistemas tikslių duomenų nėra, tačiau galima tikėtis kažko panašaus.
Apskritai verta duoti tokį patarimą – naudoti raktažodžius informacinėse žymose „ALT“ galima ir reikėtų, nors iš esmės tai nėra svarbu.

2.1.9. Meta informacinė žyma „Description“

Meta informacinė žyma „Description“ yra specialiai skirta puslapio aprašymo užduočiai atlikti. Ši informacinė žyma niekaip neįtakoja reitingavimo, tačiau, nepaisant to, yra labai svarbi. Daugelis paieškos sistemų (ir iš dalies didžiausia „Google“) pateikia informaciją iš šios informacinės žymos paieškos rezultatuose,  jei ši žyma yra puslapyje ir jos turinys atitinka puslapio turinį ir paieškos užklausą.
Galima užtikrintai pasakyti, kad aukštos vietos paieškos rezultatuose ne visada užtikrina didelį lankytojų skaičių. Jei jūsų konkurentų aprašymas paieškos rezultatuose bus patrauklesnis nei jūsų tinklalapio, tai paieškos sistemos lankytojai pasirinks būtent juos, o ne jūsų šaltinį.
Todėl tinkamai sudaryti meta-informacinę žymą „Description“ yra labai svarbu. Aprašymas turi būti trumpas, bet informatyvus ir patrauklus, jo sudėtyje turi būti raktažodžiai, būdingi šiam puslapiui.

 2.1.10. Meta informacinė žyma „Keywords“

Šis meta-informacinė žyma iš pradžių buvo skirta šio puslapio raktažodžiams nurodyti. Tačiau šiuo metu ji beveik nenaudojama paieškos sistemose.
Tačiau, nepaisant to, verta prisiminti, kad ši informacinė žyma yra čia „dėl viso pikto“. Užpildant vertėtų laikytis šių taisyklių: pridėti tik tuos raktažodžius, kurie realiai yra puslapyje.

2.2. Tinklalapio struktūra

2.2.1. Tinklalapio puslapių skaičius

Bendra taisyklė – kuo daugiau, tuo geriau. Tinklalapio puslapių skaičiaus padidėjimas pagerina jo matomumą paieškos sistemose.
Be to, palaipsnis naujos informacinės medžiagos patalpinimas tinklalapyje yra paieškos sistemomis vertinamas, kaip tinklalapio plėtra ir tai gali suteikti papildomų privalumų reitingavimo metu.
Tokiu būdu, stenkitės talpinti tinklalpyje kuo daugiau informacijos – naujienas, pranešimus spaudai, straipsnius, naudingus patarimus ir t. t.

2.2.2. Navigacijos meniu

Kaip taisyklė, kiekvieno tinklalapio sudėtyje yra navigacijos meniu. Naudokite raktažodžius nuorodų meniu, tai suteiks papildomos vertės tiems puslapiams į kuriuos nukreipia nuoroda.

2.2.3. Raktažodis puslapio pavadinime

Manoma, kad raktažodžių panaudojimas puslapio html-failo pavadinime gali teigiamai įtakoti jo pozicijas paieškos rezultatuose. Žinoma, tai galioja tik anglų kalbos užklausoms.

2.2.4. Venkite subkatalogų

Jei jūsų tinklalapyje būdingas saikingas puslapių skaičius (keliasdešimt), tai geriau, kad jie būtų pagrindinėje tinklalapio direktorijoje. Paieškos sistemos tokius puslapius laiko itin svarbiais.

2.2.5. Vienas puslapis – viena raktinė frazė

Stenkitės optimizuoti kiekvieną puslapį, naudodami savą raktinę frazę. Kartais jūs galite pasirinkti 2-3 giminingas frazes, bet neverta optimizuoti vieno puslapio naudojant 5-10 frazių vienu metu, greičiausiai jokio rezultatų negausite.

2.2.6. Tinklalapio pagrindinis puslapis

Optimizuokite pagrindinį tinklalapio puslapį (domeno vardas, index.html) naudodami svarbiausias jums frazes. Šis puslapis turi didžiausias tikimybę patekti į paieškos sistemų TOPUS.
Remiantis mano pastebėjimais, į pagrindinį tinklalapio puslapį gali užeiti iki 30-40% nuo bendro paieškos srauto.

2.3. Paplitusios klaidos
2.3.1. Antraštės grafika

Labai dažnai tinklalapio dizaine yra naudojama antraštės grafika (Header), tai yra paveikslėlis per visą puslapio plotį, kuriame, kaip taisyklė, yra  įmonės logotipas, pavadinimas ir kai kuri kita informacija.
Neverta to daryti! Viršutinė puslapio dalis yra labai vertinga sritis, kur galima patalpinti svarbiausius raktažodžius. Grafinio paveikslėlio atveju ši vieta prapuola veltui.
Kai kuriais atvejais pasitaiko visai kvailų situacijų: antraštėje pateikiama informacija teksto pavidalu, bet didesnio vizualaus patrauklumo tikslu ji sukuriama kaip paveiksliukas (tai yra pateiktas tekstas negali būti įvertintas Google).
Geriausia būtų panaudoti kombinuotą variantą – grafinis logotipas puslapio viršuje yra, bet užima ne visą plotį. Likusioje dalyje talpinama teksto antraštė su raktažodžiais.

2.3.2. Grafinis navigacijos meniu

Situacija yra panaši į ankstesnį atvejį, tai yra jūsų tinklalapio vidinių nuorodų sudėtyje taip pat turėtų būti raktažodžių, tai suteiktų papildomą pranašumą reitingavimo metu. Jei navigacijos meniu, kad atrodytų patraukliau, yra pateiktas grafikos pavidalu, tai paieškos sistemos negalės atsižvelgti į nuorodų tekstą.
Jei atsisakyti grafinio meniu neįmanoma, nepamirškite bent jau aprūpinti visus paveikslėlius teisingomis informacinėmis žymomis „ALT“.

2.3.3. Navigacija naudojant skriptus

Kai kuriais atvejais navigacija (naršymas) tinklalapyje yra atliekamas naudojant skriptus. Reikėtų atsiminti, kad  paieškos sistemos negali perskaityti ir vykdyti skriptų. Taigi nuoroda, pateikta naudojantis skriptą, bus neprieinama paieškos sistemai ir paieškos robotas neperžvelgs jos.
Tokiais atvejais būtina įprastu būdu dubliuoti nuorodas, kad naršymas tinklalapyje būtų prieinamas visiems – ir jūsų lankytojams, ir paieškos sistemų robotams.

2.3.4. Sesijos identifikatorius

Kai kuriuose tinklapiuose įprasta naudoti sesijos identifikatorių – tai yra kiekvienas lankytojas užsukęs į tinklalapį įgyja unikalų parametrą &session_id =, kuris yra pridedamas prie kiekvieno tinklalapio puslapio, kuriame jūs lankotės, adreso.
Sesijos identifikatoriaus panaudojimas leidžia patogiai rinkti statistinius duomenis apie tinklalapio lankytojų elgesį bei gali būti naudojamas kai kuriems kitiems tikslams.
Tačiau paieškos roboto požiūriu puslapis su nauju adresu – tai naujas puslapis. Kiekvieną kartą užsukdamas į tinklalapį, paieškos robotas gaus naują sesijos identifikatorių ir lankydamas tuos pačius puslapius, kaip ir anksčiau, suvoks juos kaip naujus puslapius.
Griežtai kalbant, paieškos sistemų sudėtyje yra algoritmų, skirtų veidrodžiams  bei puslapiams su tuo pačiu turiniu „suklijuoti“, todėl tinklalapiai, kurie naudoja sesijos identifikatorius, vis dėlto bus indeksuojami. Tačiau tokių tinklalapių indeksavimas yra sudėtingas ir kai kuriais atvejais gali vykti nekorektiškai. Todėl tinklapyje naudoti sesijos identifikatorius nerekomenduojama.

2.3.5. Peradresatai

Peradresatai apsunkina tinklalapio analizę atliekamą paieškos sistemų robotų pagalba. Nenaudokite peradresatų, jeigu tam nėra jokių aiškių priežasčių.

2.3.6. Paslėptas tekstas

Pastaruosius du punktus galima greičiau priskirti ne klaidoms, bet tyčinei  paieškos sistemų apgaulei, tačiau juos vis dėlto verta paminėti.
Paslėpto teksto panaudojimas (teksto spalva atitinka fono spalvą, pavyzdžiui, balta ant balto) leidžia jums „pripumpuoti“ puslapį reikiamais raktažodžiais, nepažeidžiant puslapio logikos ir dizaino. Toks tekstas yra nematomas lankytojams, tačiau gali būti kuo puikiausiai perskaitytas paieškos robotų.
Tokių „pilkų“ optimizavimo metodų naudojimas gali sąlygoti tinklalapio uždraudimą – tai yra priverstinį tinklalapio pašalinimą iš paieškos sistemos indekso (duomenų bazės).

2.3.7. Vieno pikselio nuorodos

Grafikos vaizdų-nuorodų, kurių dydis yra 1 * 1 pikselių (tai yra faktiškai nematomų lankytojams), panaudojimas paieškos sistemų yra vertinamas kaip bandymas apgauti ir taip pat gali sąlygoti tinklalapio uždraudimą.

3. Išorės reitingavimo veiksniai

3.1. Kodėl yra atliekama išorinių nuorodų tinklalapyje apskaita

Kaip galite matyti iš ankstesniame skyriuje pateiktų duomenų, beveik visi  veiksniai įtakojantys reitingavimą yra kontroliuojami puslapio autoriaus. Tokiu būdu paieškos sistema nesugeba atskirti tikrai aukštos kokybės dokumento nuo puslapio, specialiai sukurto remiantis paieškos fraze ar net puslapių sugeneruotų roboto ir visai neturinčių naudingos informacijos. Todėl reitinguojant puslapius, vienas iš svarbiausių veiksnių yra išorės nuorodų analizė kiekviename vertinamame puslapyje. Tai yra vienintelis veiksnys, kurio nekontroliuoja tinklalapio autorius.
Logiška manyti, kad, kuo daugiau yra išorės nuorodų tinklalapyje, tuo įdomesnis šis tinklapis bus lankytojams. Jei kitų tinklalapių savininkai tinkle pateikė nuorodą į vertinamą šaltinį, tai reiškia, kad šis šaltinis yra pakankamos kokybės. Atsižvelgiant į šį kriterijų, paieškos sistema taip pat gali nuspręsti, kokios vertės yra  tas ar kitas dokumentas.
Taigi, egzistuoja du pagrindiniai veiksniai, kuriais remiantis puslapiai, esantys   paieškos sistemų duomenų bazėje, bus atmetami pateikiant rezultatus. Tai atitikimas (tai yra, kaip peržiūrimas puslapis yra susijęs su užklausos tema – veiksniai aptarti ankstesniame skyriuje), išorės nuorodų skaičius ir kokybė. Pastarasis veiksnys dar buvo pavadintas nuorodų citavimu, nuorodų populiarumu arba indeksavimu.

3.2. Nuorodų (indekscitavimo) svarba

Nesunkiai matyti, kad paprasta išorės nuorodų apskaita nesuteikia mums pakankamos informacijos tinklalapiui įvertinti. Akivaizdu, kad nuoroda iš tinklalapio www.microsoft.com turėtų reikšti daug daugiau, nei nuoroda iš jūsų puslapio www.hostingcompany.com/ nuorodą ~ myhomepage.html, todėl lyginti tinklalapių populiarumo, tik atsižvelgiant į išorinės nuorodas, negalima – būtina taip pat įvertinti ir nuorodų svarbą.
Norėdams įvertinti išorės nuorodų, tenkančių tinklalapiui skaičių ir kokybę, paieškos sistemos įvedė citavimo indekso sąvoką.
Citavimo indeksas arba IC – tai bendra skaitmeninių rodiklių reikšmė, kuri vertina to ar kito šaltinio populiarumą, tai yra kažkokį puslapio svarbos absoliutų dydį. Kiekviena paieškos sistema naudoja savo algoritmus savo citavimo indeksui apskaičiuoti, kaip taisyklė šie rodikliai niekur neskelbiami.
Be įprasto citavimo indekso, kuris yra absoliutus rodiklis (tai yra tam tikras konkretus skaičius), įvedamas terminas palyginamasis citavimo indeksas, kuris yra santykinis dydis, tai yra rodo pasirinkto puslapio populiarumo santykį su kitų puslapių internete populiarumu. Paieškos sistemos „Yandex“ atveju paprastai yra naudojamas terminas „išorės citavimo indeksas“ (ICI).
Išsamus citavimo indeksų ir jų skaičiavimo algoritmų aprašymas bus pateiktas tolesniuose skyriuose.

3.3. Nuorodos tekstas
Didelė reikšmė paieškos rezultatų reitingavimo metu yra teikiama išorės nuorodų, nukreipiančių į tinklalapį, tekstui.
Nuorodos tekstas (arba kitaip inkaro ar nukreipiantis tekstas) – tai tekstas, kuris yra tarp informacinės žymos „a“ ir „/a“, tai yra tas tekstas, kurį galima „spustelėti“ (suaktyvinti) pelės mygtuku naršyklėje, kad pereiti į naują puslapį.
Jei nuorodos tekste yra reikiami raktažodžiai, tai paieškos sistema vertina tai, kaip papildomą ir labai svarbią rekomendaciją, patvirtinančią, kad  tinklalapyje iš tiesų yra vertinga informacija, atitinkanti paieškos užklausos temą.

3.4. Puslapių, kuriuose yra nuorodos, atitikimas tematikai.

Be nuorodos teksto taip pat yra įvertinamas bendras nuoroda besiremiančio puslapio informacijos turinys.
Pavyzdys. Tarkime, mes reklamuojame automobilių pardavimo svetainę. Šiuo atveju nuoroda, pateikta tinklalapyje apie automobilių remontą, reikš daug daugiau, nei atitinkama nuoroda iš tinklalapio apie sodininkystę. Pirmoji nuoroda yra iš tematiškai panašaus šaltinio, todėl ji bus labiau įvertinta paieškos sistemos.

3.5. Google PageRank – teoriniai pagrindai

Pirmaisiais, kurie užpatentavo išorės nuorodų apskaitos sistemą, tapo bendrovė „Google“. Algoritmas buvo pavadintas „PageRank“. Šiame skyriuje mes papasakosime apie šį algoritmą ir apie tai, kaip jis gali įtakoti paieškos rezultatų reitingavimą.
„PageRank“ yra apskaičiuojamas kiekvienam interneto puslapiui atskirai ir yra apibrėžiamas kaip PageRank (cituojamumas) besiremiančių nuorodomis į svetainės puslapius. Tai lyg tam tikras užburtas ratas.
Pagrindinis uždavinys yra rasti kriterijų, atspindintį puslapio svarbą. „PageRank“ atveju toks pasirinktas kriterijus – teorinis puslapio nuorodų skaičius.
Apsvarstysime vartotojo kelionės internete modelį, kuris yra paremtas perėjimu, sekant nuorodas. Daroma prielaida, kad vartotojas pradeda peržiūrėti tinklalapius nuo kažkurio atsitiktinai pasirinkto puslapio. Po to jis, remdamasis nuorodomis, pereina į kitus šaltinius. Šiuo atveju, egzistuoja tikimybė, kad lankytojas paliks tinklalapį ir iš naujo pradės dokumentų peržiūrą nuo atsitiktinai pasirinkto puslapio („PageRank“ algoritme tokių veiksmų kiekviename žingsnyje tikimybė yra lygi 0,15). Atitinkamai su 0,85 tikimybe jis pratęs kelionę, pasinaudojęs viena iš šiame puslapyje labiausiai prieinamų nuorodų (visos nuorodos šiuo atveju yra lygiavertės). Tęsiant kelionę iki begalybės, jis lankysis populiariuose puslapiuose daug kartų, o mažai žinomuose – rečiau.
Kadangi  variuoti tikimybėmis ne visada patogu, tai po eilės pokyčių su „PageRank“ galima dirbti kaip su tam tikru skaičiumi (pavyzdžiui, mes esame įpratę jį matyti „Google TooleBar“, kur kiekvieno puslapio „PageRank“ yra nuo 0 iki 10).
Remdamiesi anksčiau aprašytu modeliu, gauname, kad:
– kiekvienas svetainės puslapis (net jeigu į jį nėra jokių išorės nuorodų) nuo pat pradžių  pasižymi nenuliniu „PageRank“ (nors ir labai mažu);
– kiekvienas puslapis, kuriame yra nukreipiančių nuorodų, perleidžia dalį savo „PageRank“ puslapiams, į kuriuos nukreipia. Šiuo atveju perduotas „PageRank“ yra atvirkščiai proporcingas nuorodų puslapyje skaičiui – kuo  daugiau nuorodų, tuo mažesnis „PageRank“ yra perduodamas kiekvienos nuorodos dėka;
– „PageRank“ perduodamas ne visas, kiekviename žingsnyje jis mažėja (ta pati 15% tikimybė, kai vartotojas pradeda apžvalgą nuo naujo, atsitiktinai pasirinkto puslapio).
Dabar aptarsime, kaip „PageRank“ gali įtakoti paieškos rezultatų reitingą (sakome „gali“, nes iš tiesų „PageRank“ jau seniai nebedalyvauja „Google“ algoritme, kaip tai buvo anksčiau, bet apie tai toliau). Su „PageRank“ įtaka viskas labai aišku – po to, kai paieškos sistema aptiko keletą atitinkančių dokumentų (naudodama teksto kriterijus), juos išrūšiuoti galima remiantis „PageRank“ – nes logiška būtų manyti, kad dokumente, kuriame yra daugiau kokybiškų išorės nuorodų,  yra patalpinta vertingesnė informaciją.
Taigi „PageRank“ algoritmas „stumia“ į paieškos viršų  tuos dokumentus, kurie ir be lankytojų pagalbos jau yra populiariausi.

3.6. Google „PageRank“ – praktinis panaudojimas

Šiuo metu „PageRank“ nėra tiesiogiai naudojamas „Google“ algoritme. Tai ir suprantama – nes „PageRank“ apibūdina tik išorės nuorodų, nukreipiančių į tinklalapį, skaičių ir kokybę, tačiau jis visai neįvertina nuorodų teksto ir nukreipiančių puslapių informacijos turinio – būtent šiems veiksniams bus teikiamas didžiausias dėmesys reitingavimo metu. Manoma, kad reitingavimui „Google“ naudoja taip vadinamus teminius „PageRank“ (t. y. įvertinančius tik nuorodas iš puslapių su susijusia tema), tačiau šio algoritmo detalės yra žinomos tik „Google“ kūrėjams.
Kiekvieno interneto puslapio „PageRank“ vertę galima sužinoti, naudojant „Google ToolBar“ įrankių juostą, kuri rodo „PageRank“ vertę diapazone nuo 0 iki 10. Vertėtų turėti omenyje, kad „Google ToolBar“ rodo netikslią „PageRank“ reikšmę, o tik „PageRank“ diapazoną, į kurį patenka tinklalapis, be to diapazono skaičius (nuo 0 iki 10) yra nustatomas naudojantis logaritmine skale.
Paaiškinsime pateikdami pavyzdį: kiekvienam puslapiui yra būdinga tiksli „PageRank“ reikšmė, žinoma tik „Google“. Norint nustatyti reikiamą diapazoną ir pateikti informaciją „ToolBar“ įrankių juostoje yra naudojama logaritminė skalė (pavyzdys pateiktas lentelėje):

Tikroji PR reikšmė         „ToolBar“   reikšmė
1-10 –  1
10-100 –   2
100-1000 – 3
1000-10000 – 4
ir t. t.

Visi skaičiai yra sąlyginiai, tačiau jie aiškiai rodo, kad „PageRank“ diapazonai, rodomi „Google ToolBar“, nėra lygiaverčiai vienas kito atžvilgiu. Pavyzdžiui, padidinti „PageRank“ nuo 1 iki 2 yra lengva, o nuo 6 iki 7 daug sudėtingiau.
Praktikoje „PageRank“ daugiausia yra naudojamas dviem tikslais:
1. Greitas tinklalapio populiarumo lygio įvertinimas. „PageRank“ nesuteikia tikslios informacijos apie nukreipiančius puslapius, bet leidžia greitai ir paprastai „įvertinti“ tinklalapio plėtros lygį. Tinklalapių anglų kalba atveju galima laikytis šios gradacijos: PR 4-5 – labiausiai paplitęs PR, būdingas daugumai vidutinio populiarumo tinklalapių. PR 6 – labai gerai išreklamuotas tinklalapis. PR 7 – dydis beveik nepasiekiamas paprastam interneto specialistui, bet kartais pasitaikantis. PR 8, 9, 10 – būdingas tik didelių kompanijų tinklalapiams („Microsoft“, „Google“ ir t. t.). Žinias apie „PageRank“ galima panaudoti, keičiantis nuorodomis tam, kad įvertinti puslapio, pasiūliusio mainus, kokybę, o taip pat kitose panašiose situacijose.
2. Konkurencijos lygio, atsižvelgiant į paieškos užklausą, vertinimas. Nors „PageRank“ ir nėra naudojamas tiesiogiai reitingavimo algoritmuose, tačiau leidžia netiesiogiai įvertinti tam tikros pasirinktos užklausos konkurencingumą. Pavyzdžiui, jei paieškos sistemos pateiktuose rezultatuose yra tinklalapiai, kurių „PageRank“ 6-7, tai tinklalapis su „PageRank“ 4 turi labai mažai galimybių pakilti TOPUOSE.
Dar viena svarbi pastaba – „PageRank“ reikšmės, rodomos „GoogleToolBar“, yra perskaičiuojamos gana retai (vieną kartą per keletą mėnesių), todėl įrankių juosta „ToolBar“ rodo kažkiek pasenusią informaciją. Tai yra pati paieškos sistema „Google“ įvertina pokyčius išorės nuorodose žymiai greičiau negu, kad  šie pokyčiai yra pavaizduojami „GoogleToolBar“.
3.7. „Yandex“ TIC ir ICI

YandexICI – išorinis citavimo indeksas – „PageRank“ analogas, naudojamas paieškos sistemoje „Yandex“. ICI vertės niekur neskelbiamos ir yra žinomos tik „Yandex“. Kadangi sužinoti ICI neįmanoma, vertėtų tiesiog prisiminti, kad „Yandex“ turi savo algoritmą, skirtą puslapių „svarbai“ įvertinti.
TIC – teminis citavimo indeksas – apskaičiuojamas tinklalapiui aplamai ir rodo vieno šaltinio įtakingumą kitų, tematiškai susijusių šaltinių, atžvilgiu (o ne visų interneto tinklalapių bendrai paėmus). TIC yra naudojamas tinklalapiams „Yandex“ kataloge reitinguoti ir neįtakoja paieškos rezultatų pačiame „Yandex“.
TIC vertės yra rodomos „YandexBar“ (Bar – naršyklės programinis išplėtimas – įrankių juosta). Vertėtų tik prisiminti, kad TIC yra apskaičiuojamas tinklalapiui bendrai, o ne kiekvienam tam tikram puslapiui.
Praktikoje TIC gali būti naudojamas tiems patiems tikslams, kaip ir „PageRank“ – tai yra tinklalapio išreklamavimo ir konkurencijos lygio, atsižvelgiant į pasirinktą paieškos užklausą, įvertinimui. Atsižvelgiant į paieškos sistemos „Yandex“ užmojus internete, TIC labai tinka rusakalbiams tinklalapiams įvertinti.

3.8. Nuorodų populiarumo padidinimas

3.8.1. „Submit“ bendros paskirties katalogai

Internete yra daug tinklalapių katalogų (direktorijų), kuriuose talpinamos nuorodos į kitus interneto šaltinius, suskirstytus pagal tematiką. Procesas, kurio metu juose yra talpinama informacija apie savą tinklalapį, vadinamas „submitu“ (iš anglų kalbos. submit).
Tokie katalogai gali būti mokami arba nemokami, gali reikalauti arba nereikalauti atgalinės nuorodos iš jūsų tinklalapio. Jų lankomumas yra labai žemas, tai yra realaus lankytojų antplūdžio iš jų negali tikėtis. Tačiau paieškos sistemos įvertina nuorodas iš šių katalogų ir tai gali pakelti jūsų tinklalapio pozicijas paieškos rezultatuose.
Svarbu! Turėkite omenyje, kad tikrai vertingi yra tik tie katalogai, kuriuose yra patalpinta tiesioginė nuoroda į jūsų tinklalapį. Apie tai verta pakalbėti išsamiau. Yra du nuorodų talpinimo būdai. Tiesioginė nuoroda talpinama, naudojant standartinę kalbos konstrukciją HTML („A href = … ir t. t.“). Be to, nuorodos gali būti talpinamos, naudojant įvairaus pobūdžio skriptus, peradresatus ir panašiai. Paieškos sistemos supranta tik tiesiogines nuorodas, kurios yra tiesiogiai nurodytos html kode. Todėl, jei katalogas nepateikia tiesioginės nuorodos į jūsų tinklalapį, tai jo vertė yra artima nuliui.
Neverta  „submituoti“ (pateikti informacijos) FFA (free-for-all) katalogams. Tokie katalogai automatiškai talpina bet kokios tematikos nuorodas, paieškos sistemos juos ignoruoja. Vienintelis dalykas, kurį sąlygos patalpinimas FFA – tai šlamšto, patenkančio į jūsų elektroninio pašto adresus, padidėjimas. Iš tiesų toks ir yra pagrindinis FFA tikslas.
Atsargiai žvelkite į įvairių programų ir paslaugų tarnybų pažadus patalpinti jūsų šaltinį šimtuose tūkstančių paieškos sistemų, katalogų ir  direktorijų. Tikrai naudingų katalogų tinkle atsirastų ne daugiau nei keli šimtai, nuo šio skaičiaus ir reikia pradėti. Profesionalios „submito“ paslaugų tarnybos dirba kaip tik su tokiu kiekiu katalogų. Jei jums žadami didžiuliai skaičiai šimtuose tūkstančių šaltinių tai reiškia, kad informacijos pateikimo „submito“ bazę daugiausia sudaro paminėti FFA archyvai ir kiti nenaudingi šaltiniai.
Teikite pirmenybę rankiniam arba pusiau automatiniam pateikimui “submitui“ – nepasitikėkite visiškai automatizuotais procesais. Paprastai „sabmitas“, vykstantis kontroliuojant žmogui, sąlygoja daug didesnį pelną nei visiškai automatizuotas  „submitas“.
Ar būtina patalpinti tinklalapį mokamuose kataloguose arba patalpinti atsakomąją nuorodą iš savo tinklalapio, reikia spręsti atskirai kiekvieno katalogo atveju. Daugeliu atvejų, tai neturi didelės prasmės, tačiau gali būti ir išimčių.
Tinklalapio patalpinimas („submitas“) kataloguose neduoda labai didelio efekto, tačiau šiek tiek pagerina tinklalapio matomumą paieškos sistemose. Ši galimybė yra visiems prieinama ir nereikalauja daug laiko ir finansinių išlaidų, todėl nereikia pamiršti apie ją, reklamuojant savo projektą.
Viena iš seniausių ir geriausiai save užsirekomendavusių paslaugų tarnybų yra 1PS.ru.

 

3.8.2. „DMOZ“ katalogas

„DMOZ“ katalogas (www.dmoz.org) arba „Open Directory Project“ yra didžiausias interneto katalogas. Be to, internete yra daug pagrindinio „DMOZ“ tinklalapio kopijų. Taigi, patalpinę savo tinklalapį „DMOZ“ kataloge, jūs gausite ne tik vertingą nuorodą iš paties katalogo, bet ir dar keliasdešimt nuorodų iš giminingų jam šaltinių. Taigi, „DMOZ“ katalogas yra labai vertingas interneto specialistų požiūriu.
Patekti į katalogą nėra lengva, tiksliau tai priklauso nuo jūsų sėkmės. Tinklalapis gali atsirasti kataloge po kelių minučių po to, kai buvo patalpintas, o gali ir daug mėnesių pralaukti savo eilės.
Jei jūsų tinklalapis neatsiranda kataloge ilgą laiką, bet jūs esate tikri, kad viską padarėte teisingai ir tinklalapis tinka katalogui, atsižvelgiant į jo parametrus, galima pabandyti parašyti jūsų kategorijos redaktoriui su klausimu apie jūsų paraišką („DMOZ“ tinklalapis suteikia tokią galimybę). Jokių garantijų, žinoma, niekas neduoda, tačiau tai gali padėti.
Įrašymas į „DMOZ“ katalogą yra nemokamas, įskaitant ir komercinius tinklalapius.

3.8.3. „Yandex“ katalogas

Buvimas „Yandex“  kataloge suteikia vertingą teminę nuorodą į jūsų tinklalapį ir tai gali pagerinti jūsų tinklalapio pozicijas paieškos sistemoje. Be to, pats „Yandex“ katalogas gali sąlygoti tam tikrą srautą į jūsų tinklalapį. Šio srauto dydis priklauso nuo katalogo rubrikos ir jūsų tinklalapio TIC (kataloge tinklalapiai yra surūšiuoti pagal TIC), kai kuriais atvejais srautas iš katalogo gali būti gana žymus.
Egzistuoja mokamos ir nemokamos informacijos pateikimo „Yandex“ kataloge galimybės. Žinoma, nemokamos galimybės atveju nei terminai, nei tinklalapio pats patalpinimas niekaip nėra garantuotas.
Galiausiai dar keletas rekomendacijų dėl informacijos pateikimo tokiuose svarbiuose kataloguose, kaip „DMOZ“ ir „Yandex“. Visų pirma, įdėmiai perskaitykite reikalavimus, keliamus tinklalapiams, aprašymams ir t. t., kad nenusižengtumėte taisyklėms pateikdami pareiškimą (tai gali sąlygoti, kad jūsų prašymas nebus svarstomas).
O antra – buvimas šiuose kataloguose yra pageidautinas reikalavimas, bet ne privalomas. Jei jums nesiseka patekti į šias direktorijas, neverta nusiminti – aukštas pozicijas paieškos rezultatuose galima pasiekti ir be šių katalogų, dauguma tinklalapių būtent taip ir elgiasi.

3.8.4. Nuorodų mainai

Keitimosi nuorodomis esmė ta, kad jūs iš specialiai tam skirto puslapio talpinate nuorodas į kitus tinklalapius ir patys gaunate tokias pat nuorodas iš jų. Aplamai paieškos sistemos nepritaria tokiems nuorodų mainams, nes daugeliu atvejų mainais siekiama pakeisti paieškos sistemos rezultatus ir nieko naudinga interneto vartotojams tai neduoda. Tačiau tai yra efektyvus būdas, leidžiantis padidinti nuorodų populiarumą, jei būtų laikomasi kelių paprastų taisyklių.
– keiskitės nuorodomis su tematiškai susijusiais tinklalapiais. Mainai su tema nesusijusiais tinklalapiais yra neveiksmingi;
– prieš keisdamiesi įsitikinkite, kad jūsų nuorodą patalpins „gerame“ puslapyje. Tai yra puslapis turi turėti tam tikrą „PageRank“ (pageidautina 3-4 ar aukštesnį), jis turėtų būti prieinamas indeksavimui paieškos sistemomis, patalpinta nuoroda turi būti tiesioginė, bendras nuorodų skaičius puslapyje neturėtų viršyti 50 ir t. t.;
– netalpinkite nuorodų katalogų tinklalapyje. Tokio katalogo idėja yra patraukli – atsiranda galimybė keistis nuorodomis su dideliu skaičiumi bet kokios tematikos tinklalapių, bet kokiam tinklalapiui atsiras atitinkama kategorija kataloge. Tačiau mūsų atveju kokybė yra svarbesnė už kiekybę ir čia egzistuoja keletas „povandeninių srovių“. Nei vienas interneto specialistas nepatalpins nukreipiančios į jus kokybiškos nuorodos, jei mainais jis gauna nuorodą-niekutį iš jūsų katalogo (puslapių iš tokių katalogų „PageRank“, kaip taisyklė, leidžia tikėtis geresnio). Be to, paieškos sistemos labai neigiamai vertina tokius katalogus, taip pat pasitaikė atvejų, kai tinklalapiai buvo uždrausti dėl tokių katalogų panaudojimo;
– išskirkite atskirą puslapį tinklalapyje keistis nuorodomis. Jis turi turėti tam tikrą „PageRank“, būti indeksuotas paieškos sistemų ir t. t. Netalpinkite daugiau nei 50 nuorodų iš vieno ir to paties puslapio (kitaip į dalį iš nuorodų paieškos sistemos gali neatsižvelgti). Tai padės jums lengviau rasti mainų partnerius;
– paieškos sistemos bando surasti susijusias nuorodas, todėl, jeigu įmanoma, naudokite atsakomosioms nuorodoms talpinti kitą domeną / tinklalapį, besiskiriantį nuo reklamuojamo. Pavyzdžiui, jūs reklamuojate šaltinį site1.com, o atsakomąsias nuorodas talpinate šaltinyje site2.com – tai optimalus variantas;
– būkite atsargūs vykdydami mainus. Gana dažnai tenka susidurti su tuo, kad ne visai sąžiningi interneto specialistai pašalina jūsų nuorodas iš savo šaltinių, todėl reikia laikas nuo laiko patikrinti ar jūsų nuorodos yra.

3.8.5. Pranešimai spaudai, naujienų juostos, temų šaltiniai

Šis skyrius ko gero daugiau yra susijęs su tinklalapio rinkodara, o ne su tikruoju SEO. Egzistuoja didelis kiekis informacijos šaltinių, kurie spausdina pranešimus spaudai ir naujienas įvairiomis temomis. Tokie tinklalapiai gali ne tik  tiesiogiai atvesti jums lankytojų, bet ir padidinti taip reikalingą mums tinklalapio nuorodų populiarumą.
Jei jūs nenorite vargintis sukurti pranešimą spaudai ar naujienas savarankiškai, tada pasitelkite žurnalistus – jie padės jums surasti arba sukurti informacijos priežastį.
Ieškokite panašios temos šaltinių. Internete yra labai daug projektų, kurie, nebūdami jūsų konkurentais, yra skirti tai pačiai temai kaip ir jūsų tinklalapis. Pabandykite rasti prieigą prie šių šaltinių savininkų, labai tikėtina, kad jie džiaugsis galėdami patalpinti informaciją apie jūsų projektą.
Galiausiai – tai susiję su visais būdais, kurių pagalba galima gauti išorės nuorodų – stenkitės paįvairinti nuorodų tekstą. Jei visos išorinės nuorodos į jūsų tinklalapį turės tokį patį nuorodų tekstą, tai gali būti paieškos sistemų suprasta kaip šlamštas.

4. Tinklalapio indeksavimas
Prieš tai, kai tinklalapis atsiras paieškos rezultatuose, jis turėtų būti paieškos sistemos indeksuojamas. Indeksavimas reiškia, kad paieškos robotas apsilankė jūsų tinklalapyje, atliko jo analizę ir pateikė informaciją paieškos sistemos duomenų bazei.
Jei kuris nors puslapis yra įtrauktas į  paieškos sistemos indeksą, tai jis gali būti rodomas paieškos rezultatuose. Jei puslapio indekse nėra, tai paieškos sistema nieko nežino apie jį ir todėl niekaip negali panaudoti šio puslapio informacijos.
Dauguma vidutinio dydžio tinklalapių (tai yra tokių, kurių sudėtyje yra kelios dešimtys ar šimtai puslapių) paprastai nepatiria jokių problemų, atliekant tinkamą indeksavimą paieškos sistemose. Tačiau yra keletas punktų, į kuriuos būtina atsižvelgti darbo su tinklalapiu metu.
Paieškos sistema gali sužinoti apie naujai sukurtą tinklalapį dviem būdais:
– rankiniu būdu įtrauktas tinklalapio adresas, naudojant atitinkamą paieškos sistemos formą. Šiuo atveju jūs pats pranešate paieškos sistemai apie naują tinklalapį ir jo adresas patenka į indeksavimo eilę. Pateikti reikia tik pagrindinį tinklalapio puslapį, o likusią dalį suras paieškos robotai pagal nuorodas;
– leiskite paieškos robotui savarankiškai surasti jūsų tinklalapį. Jei į jūsų naują šaltinį nukreipia bent viena išorės nuoroda iš kitų tinklalapių, kurie jau yra indeksuoti paieškos sistemos, tai paieškos robotas labai greitai pats apsilankys ir indeksuos jūsų tinklalapį. Daugeliu atvejų rekomenduojama naudoti būtent šį variantą, tai yra gauti keletą išorės nuorodų į tinklalapį ir tiesiog sulaukti, kol atvyks robotas. Rankiniu būdu pateikus tinklalapį, roboto galima laukti net ilgiau.
Laikas, kuris yra būtinas tinklalapiui indeksuoti, paprastai yra nuo 2-3 dienų iki 2 savaičių, priklausomai nuo paieškos sistemos. Greičiau už visas kitas  tinklalapius indeksuoja „Google“ paieškos sistema.
Stenkitės, kad tinklalapis atrodytų draugiškas paieškos robotams. Šiuo atveju reikia atsižvelgti į šiuos veiksnius:
– stenkitės, kad jūsų tinklalapio bet kurie puslapiai būtų prieinami, naudojantis nuorodomis iš pagrindinio puslapio, ne daugiau kaip per 3 perėjimus. Jei tinklalapio struktūra to neleidžia, tada paruoškite taip vadinamąjį tinklalapio žemėlapį, kuris leis laikytis nurodytos taisyklės;
– nekartokite paplitusių klaidų. Sesijos identifikatoriai apsunkina indeksavimą. Jei jūs naudojate skriptų navigaciją, tai būtinai dubliuokite nuorodas įprastu būdu – paieškos sistemos nemoka skaityti skriptų (daugiau apie šias ir kitas klaidas papasakota 2.3. skyriuje);
– atminkite, kad paieškos sistemos indeksuoja ne daugiau kaip 100-200 KB teksto puslapyje. Didesnių apimčių puslapių atveju bus indeksuota tik puslapio pradžia (pirmieji 100-200 KB). Iš to išplaukia taisyklė – nenaudokite puslapio didesnio nei 100 KB, jei norite, kad jis būtų visiškai indeksuotas.
Paieškos robotų elgesį kontroliuoti galima, naudojant failą robots.txt, kuriame galima aiškiai leisti ar uždrausti tam tikrų puslapių indeksavimą. Taip pat egzistuoja speciali informacinė žyma „NOINDEX“, kuri leidžia uždrausti indeksuoti  atskiras puslapio dalis, tačiau šią informacinę žymą palaiko tik Rusijos paieškos sistemos.
Paieškos sistemų duomenų bazės nuolatos yra atnaujinamos, įrašai duomenų bazėje gali nuolat keistis, išnyksti ir vėl atsirasti, todėl indeksuotų puslapių skaičius jūsų tinklalapyje gali periodiškai keistis.
Viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių, dėl kurių išnyksta puslapis iš indekso – nėra prieigos prie serverio, tai yra paieškos robotas, bandydamas indeksuoti tinklalapį, nesugebėjo gauti prieigos prie jo. Atstačius serverio darbingumą, tinklalapis vėl po kurio laiko turi pasirodyti indekse.
Taip pat reikėtų pažymėti, kad kuo daugiau išorės nuorodų turi jūsų  tinklalapis, tuo greičiau vyksta jo perindeksavimas.
Atsekti tinklalapio indeksavimo procesą galima, atlikus serverio log failų analizę, kuriuose registruojami visi paieškos robotų apsilankymai. Atitinkamame skyriuje mes išsamiai papasakosime apie programas, kurios leidžia tai atlikti.

5. Raktažodžių parinkimas

5.1. Pirminis raktažodžių pasirinkimas

Raktažodžių parinkimas – tai pirmas žingsnis, kuriuo prasideda tinklalapio kūrimas. Tuo metu, kai tinklalapiui bus paruošti tekstai, raktažodžių rinkinys jau turi būti žinomas.
Norint nustatyti raktažodžius, pirmiausia turėtumėte pasinaudoti paslaugų tarnybomis, kurias siūlo pačios paieškos sistemos.
Tinklalapiams anglų kalba tai www.wordtracker.com ir adwords.google.com/o/Targeting/Explorer.
Rusų kalba – adstat.rambler.ru / wrds / direct.yandex.ru ir stat.go.mail.ru.
Naudojantis šiomis paslaugomis, būtina prisiminti, kad jų duomenys gali labai stipriai skirtis nuo realaus vaizdo. Naudojant „YandexDirect“ paslaugą, taip pat būtina prisiminti, kad ši paslauga rodo ne numatomą kiekį užklausų, o numatomą reklamos skelbimo su užsiduota fraze demonstracijų skaičių. Kadangi paieškos sistemos lankytojai dažnai peržiūri daugiau nei vieną puslapį, tai tikrasis užklausų skaičius yra būtinai mažesnis nei reklamos, remiantis ta užklausa, demonstracijų skaičius.
„Google“ paieškos sistema pateikia informaciją apie užklausų dažnį www.adwords.google.com/o/Targeting/Explorer.
Po to, kai raktažodžių sąrašas yra daugmaž apibrėžtas, galima atlikti savo konkurentų analizę tam, kad nustatyti į kokias raktines frazes jie lygiuojasi ir gal būt pavyks sužinoti, ką nors naujo.

5.2. Aukštadažniai ir žemadažniai

Optimizuojant tinklalapį, galima išskirti dvi strategijas – optimizavimas, remiantis mažu kiekiu labai populiarių raktažodžių arba dideliu kiekiu mažu  populiarumu pasižyminčių raktažodžių. Praktikoje dažniausiai naudojamos abi kartu.
Aukšto dažnio užklausų trūkumas – kaip taisyklė aukštas konkurencijos lygis jų atveju. Jaunas tinklalapis ne visada sugeba pakilti į TOPUS, remdamasis šiomis užklausomis.
Žemo dažnio užklausų atveju dažnai pakanka paminėti reikiamą žodžių derinį puslapyje arba minimalaus teksto optimizavimo. Tam tikromis sąlygomis žemo dažnio užklausos gali sąlygoti labai nemažą paieškos srautą.
Daugelio komercinių tinklalapių tikslas – parduoti tam tikrą produktą ar paslaugą arba kokiu nors kitu būdu uždirbti savo lankytojų dėka. Į tai turi būti atsižvelgta paieškos optimizavimo metu ir parenkant raktažodžius. Būtina siekti įgyti savo tinklalapiui tikslinių lankytojų srautą (tai yra pasirengusių pirkti siūlomą prekę ar paslaugą), o ne tik didelį lankytojų skaičių.
            Pavyzdys. Užklausa „monitorius“ yra daug populiaresnė ir daug kartų konkurencingesnė, nei užklausa „monitorius Samsung 710N“ (tikslus modelio pavadinimas). Tačiau monitorių pardavėjui antrasis lankytojas yra daug vertingesnis ir įgyti jį yra daug lengviau, nes konkurencijos lygis, remiantis antrąja užklausa, yra nedidelis. Tai yra dar vienas galimas skirtumas tarp aukšto ir žemo dažnio užklausų, į kurį turėtų būti atsižvelgta.

5.3. Paieškos užklausų konkurencijos lygio vertinimas

Po to, kai raktažodžių rinkinys yra daugmaž žinomas, būtina nustatyti pagrindinių žodžių „branduolį“, kuriais remiantis vyks optimizavimas.
Žemo dažnio užklausos dėl gerai suprantamų priežasčių yra atmetamos iškarto (laikinai). Ankstesniame skyriuje mes aprašėme žemo dažnio užklausų naudą, bet tam jos ir yra žemo dažnio, kad nereikalauja ypatingo optimizavimo. Todėl šiame skyriuje mes jų nesvarstysime.
Naudojant labai populiarias frazes, konkurencijos lygis paprastai yra labai didelis, todėl būtina realiai įvertinti savo tinklalapio galimybes. Siekiant įvertinti konkurencijos lygį, vertėtų apskaičiuoti keletą rodiklių pirmajam tinklalapių dešimtukui, esančiam pateiktuose paieškos rezultatuose:
– vidutinis puslapių „PageRank“ pateiktuose rezultatuose;
– vidutinis tinklalapių TIC, kurių puslapiai įeina į pateiktų rezultatų sudėtį;
– išorės nuorodų, nukreipiančių į tinklalapius paieškos rezultatuose, vidutinis dydis, atsižvelgiant į įvairių paieškos sistemų versijas;
Papildomi parametrai:
– puslapių internete skaičius, kuriuose yra pasirinktas paieškos terminas (kitaip tariant paieškos rezultatų skaičius);
– puslapių internete skaičius, kuriuose yra tikslus pasirinktos frazės atitikimas (kaip ir paieškos metu kabutėse).
Šie papildomi parametrai padės netiesiogiai įvertinti tinklalapio patekimo į TOPUS proceso sudėtingumą, naudojant pasirinktą frazę.
Be aprašytų variantų, taip pat galima patikrinti, koks tinklalapių, esančių paieškos rezultatuose, kiekis pateks į pagrindinius katalogus, tokius kaip „DMOZ“, „Yahoo“ ir „Yandex“.
Visų nurodytų aukščiau parametrų analizė ir palyginimas jų su nuosavo tinklalapio parametrais leis gana tiksliai numatyti jūsų tinklalapio patekimo į TOPUS perspektyvas, naudojant nurodytą frazę.
Įvertinę konkurencijos lygį, remiantis visomis pasirinktomis frazėmis, jūs galėsite pasirinkti keletą gana populiarių frazių, pasižyminčių patenkinamu konkurencijos lygiu, kurios ir bus tolimesnės reklamos ir optimizavimo pagrindas.

5.4. Nuoseklus paieškos užklausų patikslinimas

Kaip jau buvo minėta aukščiau, paieškos sistemų paslaugų tarnybos dažnai pateikia labai netikslią informaciją. Todėl nustatyti idealų jūsų tinklalapiui raktažodžių rinkinį iš karto gana retai pavyksta.
Po to kai jūsų tinklalapis sukomplektuotas ir imtasi tam tikrų veiksmų jo reklamai, jūsų rankose atsiduria papildomi statistiniai duomenys apie raktažodžius: jūs žinote savo tinklalapio reitingą paieškos sistemų pateiktuose rezultatuose, remiantis ta ar kita frazę, ir žinote apsilankymų jūsų tinklalapyje, naudojantis šia fraze, skaičių.
Turint šią informaciją, galite gana aiškiai nustatyti sėkmingos ar nesėkmingos yra frazės. Dažnai netgi nereikia laukti, kad tinklalapis patektų į TOPUS, remiantis vertinamomis frazėmis visose paieškos sistemose – užtenka tik vienos ar dviejų.
            Pavyzdys. Tarkime jūsų tinklalapis užėmė pirmąją vietą paieškos sistemoje „Rambler“, remiantis konkrečia fraze. Tačiau nei „Yandex“, nei „Google“ jo dar nėra paieškos rezultatuose, gautuose remiantis šia fraze. Tačiau žinodami procentinį vizitų į jūsų tinklalapį iš įvairių paieškos sistemų santykį (pavyzdžiui, „Yandex“ – 70%, „Google“ – 20%, „Rambler“ – 10%), jūs jau galite nuspėti apytikslį srautą, įgytą šios frazės dėka, ir nuspręsti tinka ji jūsų tinklalapiui ar ne.
            Be nevykusių frazių išskyrimo, jūs galite rasti naujus sėkmingus variantus. Pavyzdžiui, pamatyti, kad kokia nors frazė, kuri nebuvo naudojama jokioje reklamoje, sąlygos nemažą srautą net nepaisant to, kad jūsų tinklalapis, remiantis šia fraze, yra 2 arba 3 puslapyje paieškos pateiktuose rezultatuose.
Taip jūsų rankose atsiranda naujas, patikslintas raktažodžių rinkinys. Po to turėtumėte pereiti prie tinklalapio pertvarkos – tekstų keitimo, naudojant sėkmingesnes frazes, naujų puslapių kūrimo, taikant naujas surastas frazes ir t. t.       Taip po kurio laiko jūs galėsite rasti jūsų tinklalapiui geriausią raktažodžių rinkinį ir gerokai padidinti paieškos srautą.
Dar keletas patarimų. Pagal statistinius duomenis, pagrindiniam tinklalapio puslapiui tenka iki 30%-50% viso paieškos srauto. Jis geriausiai matomas  paieškos sistemose ir jame yra daugiausia išorės nuorodų. Todėl pagrindinį tinklalapio puslapį reikėtų optimizuoti, remiantis populiariausiomis ir konkurencingiausiomis užklausomis. Kiekvienas tinklalapio puslapis turėtų būti optimizuotas, remiantis 1-2 pagrindinėmis frazėmis (ir, galbūt, keliomis žemo dažnio užklausomis). Tai padidins galimybes patekti į paieškos sistemų TOPUS, taikant pasirinktas frazes.

6. Įvairi informacija apie paieškos sistemas

6.1. „Google Sandbox“

2004 metų pradžioje optimizuotojų terpėje atsirado naujas paslaptingas terminas – „Google Sandbox“ arba „Google“ „smėlio dėžė“. Taip apibūdintas buvo naujasis „Google“ šlamšto-filtras, kuris buvo skirtas pašalinti iš paieškos rezultatų  naujiems, naujai sukurtiems tinklalapiams.
„Sandbox“ filtro paskirtis – pasirūpinti, kad naujai sukurtų tinklalapių nebūtų paieškos sistemos rezultatuose, remiantis praktiškai visomis frazėmis. Tai vyksta, nepaisant aukštos kokybės ir unikalaus informacijos turinio ir reikiamai atliktos reklamos (nenaudojant spam-metodų).
Šiuo metu „Sandbox“ taikomas tik anglų kalbos segmente, tinklalapiuose rusų ir kitomis kalbomis šis filtras nėra taikomas. Tačiau visai tikėtina, kad šis filtras gali išplėsti savo įtaką.
Galima daryti prielaidą, kad „Sandbox“ filtro paskirtis yra iš paieškos rezultatų pašalinti šlamšto-tinklalapius  – tikrai nei vienas paieškos „spameris“ negalės laukti mėnesių, kol pasirodys rezultatai. Tačiau drauge su šiais nukenčia ir didelis kiekis normalių, naujai sukurtų tinklalapių.
Tikslios informacijos apie tai, kas tiksliai yra „Sandbox“ filtras iki šiol nėra. Egzistuoja keletas prielaidų, gautų patirties dėka, kurias mes ir pateiksime žemiau:
– „SandBox“ – tai filtras naujiems tinklalapiams. Naujai sukurtas tinklalapis patenka į „smėlio dėžę“ ir būna ten neapibrėžtą laiko tarpą, kol paieškos sistema neperves jo į „įprasti“ kategoriją;
– „SandBox“ – tai naujų nuorodų filtras, kurios nukreipia į naujai sukurtus tinklalapius. Pabandykite pamatyti esminį skirtumą nuo ankstesnės prielaidos  – filtras taikomas ne tinklalapio amžiui, bet nuorodų, nukreipiančių į tinklalapį, amžiui. Kitaip tariant, „Google“ neturi pretenzijų tinklalapiui, tačiau atsisako atsižvelgti į išorės nuorodas, nukreipiančias į jį, jei nuo jų atsiradimo momento praėjo mažiau nei X mėnesių. Kadangi išorės nuorodos yra vienas pagrindinių reitingavimo veiksnių, išorės nuorodų ignoravimas yra tolygus tinklalapio nebuvimui paieškos sistemos rezultatuose. Kuri iš dviejų pateiktų prielaidų yra teisingesnė sunku pasakyti, visai tikėtina, kad abi jos yra teisingos;
– tinklalapis gali prabūti „smėlio dėžėje“ nuo 3 mėnesių iki metų ir daugiau. Taip pat pastebėta, kad iš „smėlio dėžės“ tinklalapiai pašalinami masiškai. Tai yra laikotarpis  „smėlio dėžėje“ yra nustatomas ne individualiai kiekvienam tinklalapiui, bet didelei tinklalapių grupei (tinklalapiai, sukurti per tam tikrą laiko diapazoną, patenka į vieną ir tą pačią grupę). Filtras po to yra pašalinamas iš karto visai grupei, todėl vienos grupės tinklalapiai praleis „smėlyje“ skirtingą laikotarpį.
Būdingi požymiai to, kad jūsų tinklalapis yra „smėlio dėžėje“:
– jūsų tinklalapis tinkamai indeksuotas „Google“, reguliariai aplankomas paieškos roboto;
– jūsų tinklalapis turi „PageRank“, paieškos sistema jį žino ir korektiškai pateikia išorės nuorodas į jūsų tinklalapį;
– paieška jūsų tinklalapio adresu (www.site.com) pateikia teisingus rezultatus su teisingu pavadinimu, teksto fragmentu (šaltinio aprašu) ir t t.;
– jūsų tinklalapis paprastai yra randamas, naudojant retus ir unikalius žodžių junginius, kurie yra puslapio tekste;
– jūsų tinklalapis nėra matomas pirmajame tūkstantyje rezultatų, remiantis bet kokiomis kitomis užklausomis, net ir tomis, pagal kurias jis iš pradžių buvo sukurtas. Kartais pasitaiko išimčių ir tinklalapis, remiantis kai kuriomis užklausomis, užima 500-600 poziciją ir tai, žinoma, esmės nekeičia.
Būdų, kaip apeiti filtrą praktiškai neegzistuoja. Yra keletas prielaidų apie tai, kaip tai gali būti padaryta, tačiau tai yra tik prielaidos, be to, beveik nepriimtinos paprasto interneto specialisto atveju. Pagrindinis būdas – dirbti ties tinklalapiu ir laukti, kai filtras baigs galioti. .
Po to, kai filtras pašalinamas, prasideda staigus reitingo padidėjimas per 400-500 ir daugiau pozicijų.

6.2. „Google“ „LocalRank“

2003 m. vasario 25 d. kompanija „Google“ užpatentavo naują puslapių reitingavimo algoritmą, pavadintą „LocalRank“. Jo pagrindas yra idėja apie tai, kad puslapius reitinguoti reikėtų, atsižvelgiant ne į jų globalų nuorodų citavimą, bet į citavimą puslapių grupėse, susijusiose teminėmis užklausomis.
„LocalRank“ algoritmas praktikoje nenaudojamas (bent jau tokia forma, kokia jis yra aprašytas patente), tačiau patente yra nemažai įdomių idėjų, su  kuriomis, mūsų nuomone, turėtų būti susipažinęs kiekvienas optimizuotojas. Į besiremiančių puslapių tematiką atsižvelgia beveik visos paieškos sistemos. Nors tai vyksta, matyt, remiantis keliais kitais algoritmais, patento tyrimai padės suprasti bendras idėjas apie tai, kaip tai gali būti realizuota.
Skaitydami šį skyrių, atsižvelkite į tai, kad jame pateikta teorinė informacija, bet ne praktinis vadovas nusakantis, kaip veikti.
Algoritmo „LocalRank“ pagrindinę idėją išreiškia šie trys punktai:
1. Naudodami kažkokį algoritmą, pasirinkite tam tikrą dokumentų, atitinkančių paieškos užklausą, skaičių (pažymėsim šį skaičių N). Šie dokumentai jau pačioje pradžioje yra surūšiuoti pagal tam tikrus kriterijus (tai gali būti „PageRank“ arba atitikimo įvertinimas, arba koks nors kitas kriterijus ar jų grupuotė). Pažymėsime skaitmeninę šio kriterijaus išraišką kaip OldScore.
2. Kiekvienas N-as puslapis praeina naują reitingavimo procedūrą, kurios rezultatas – kiekvienas puslapis įgyja tam tikrą naują reitingą. Pažymėsime jį LocalScore.
3. Šiame etape dydžiai OldScore ir LocalScore yra sudauginami ir to pasekoje gaunamas naujas dydis NewScore, kuriuo remiantis ir vyksta galutinis puslapių reitingavimas.
Esminė šiame algoritme yra naujoji reitingavimo procedūra, kurios pasekoje kiekvienam puslapiui yra priskiriamas naujas reitingas (pozicija) LocalScore. Aprašysime šią procedūrą išsamiau.

0. Naudojant kažkokį reitingavimo algoritmą, pasirenkama N puslapių, kurie atitinka paieškos užklausą. Naujasis reitingavimo algoritmas dirbs tik su šiais N puslapių. Kiekvienam šios grupės puslapiui yra būdingas tam tikras reitingas (pozicija) OldScore.

1. Apskaičiuojant LocalScore pasirinktam puslapiui, yra išskiriami visi puslapiai iš N, kurie turi išorės nuorodų, nukreipiančių į šį puslapį. Šių puslapių aibę pažymėsime M. Šiuo atveju, į aibę M nepapuls puslapiai iš to paties tinklo (host, filtravimas bus atliekamas duotu IP adresu), o taip pat puslapiai, kurie yra duoto puslapio veidrodžiai.

2. Aibė M suskirstoma į poaibius Li. Į šiuos poaibius patenka puslapiai, kuriuos apjungia šie požymiai:
– priklausomybė vienam (ar panašiam) tinklui. Tokiu būdu į vieną grupę papuls puslapiai, kurių pirmieji trys IP adreso oktetai sutampa. Tai yra puslapiai, kurių IP adresas patenka į diapazoną
xxx.xxx.xxx.0
xxx.xxx.xxx.255,
bus laikomi priklausančiais vienai grupei;
– puslapiai su tokiu pačiu arba panašiu turiniu (veidrodžiai, mirrors);
– vieno tinklalapio puslapiai (domeno).

3. Kiekvienam puslapiui kiekvienoje aibėje Li būdingas tam tikras reitingas (OldScore). Iš kiekvienos aibės pasirenkama po vieną puslapį su pačiu didžiausiu OldScore, kiti yra eliminuojami iš nagrinėjimo. Taigi mes gauname kažkokią aibę K puslapių, kurie remiasi šiuo duotu puslapiu.

4. Puslapiai aibėje K yra surūšiuoti, remiantis parametru OldScore, tada aibėje K lieka tik k pirmųjų puslapių (k – kažkoks užsiduotas skaičius), likę puslapiai yra pašalinami iš nagrinėjimo.

LocalScore

5. Šiame etape yra apskaičiuojamas . Likusiam k puslapių skaičiui yra susumuojamos jų reikšmės OldScore. Tai gali būti išreikšta tokia formule:

Čia m – kažkoks užsiduotas parametras, kuris gali variuoti nuo 1 iki 3 (deja, informacija pateikta patente apie aprašomą algoritmą nesuteikia detalaus šio parametro aprašymo).
Po to, kai LocalScore apskaičiuotas kiekvienam aibės N puslapiui, atliekamas NewScore reikšmių apskaičiavimas ir puslapių perrūšiavimas, atsižvelgiant į naują kriterijų. NewScore apskaičiuoti naudojama nauja formulė:

NewScore(i)=(+LocalScore(i)/MaxLS)*(b+OldScore(i)/MaxOS)

i – puslapis, kuriam apskaičiuojama nauja reitingo reikšmė.
a ir b – kažkokie skaičiai (patentas nesuteikia smulkios informacijos apie šiuos parametrus).
MaxLS – maksimali iš apskaičiuotų reikšmių LocalScore
MaxOS – maksimali iš reikšmių OldScore

Dabar pasistengsime atitrūkti nuo matematikos ir pakartosime tai, kas aukščiau aptarta paprasta kalba.
Pirmajame etape atrenkamas tam tikras skaičius puslapių, kurie atitinka užklausą. Tai daroma naudojantis algoritmu, kuris nevertina nuorodų tematikos (pavyzdžiui, atsižvelgiant į atitikimą ir bendrą nuorodų populiarumą).
Po to, kai puslapių grupė yra apibrėžta, bus apskaičiuojamas lokalus nuorodų populiarumas. Visi puslapiai vienu ar kitu būdu yra susiję su paieškos užklausos tema ir todėl pasižymi dalinai panašia tema. Išanalizavę nuorodas, nukreipiančias viena į kitą pasirinktoje puslapių grupėje (ignoruodami visus kitus likusius puslapius internete), gausime lokalų (tematinį) nuorodų populiarumą.
Po šio atlikto žingsnio mes gauname OldScore (puslapio reitingas remiantis atitikimu, bendru nuorodų populiarumu ir kitais veiksniais) ir LocalScore (puslapio reitingas tarp kitų tematiškai susijusių puslapių) reikšmes. Galutinis reitingas gaunamas ir puslapių reitingavimas atliekami, remiantis šių abiejų veiksnių deriniu.
6.3. Įvairių paieškos sistemų darbo ypatumai

Visos aptartos aukščiau idėjos apie teksto opatimizavimą ir nuorodų populiarumo padidinimą gali būti taikomos vienodai plačiai visose paieškos sistemose. Išsamesnis aprašymas pateiktas „Google“ gali būti paaiškintas dideliu kiekiu turimos informacijos apie šią paieškos sistemą, kuri yra laisvai prieinama, tačiau idėjos išsakytos „Google“ atžvilgiu dažniausiai yra taikomos ir kitose paieškos sistemose.
Aplamai aš nesu „slaptų žinių“, kaip detaliai dirba įvairių paieškos sistemų algoritmai, paieškos šalininkas. Visi jie vienaip ar kitaip paklūsta bendroms taisyklėms ir išmanus darbas ties tinklalapiu (neatsižvelgiant į kokias nors ypatybes) sąlygoja geras pozicijas beveik visose paieškos sistemose.
Vis dėlto pateiksime, kai kurias skirtingų paieškos sistemų ypatybes:
„Google“ – labai greitas indeksavimas, labai didelis dėmesys yra skiriamas išorinėms nuorodoms. „Google Bazė“ yra naudojama labai didelio skaičiaus kitų paieškos sistemų ir portalų.
MSN – didesnis nei kitų paieškos sistemų dėmesys tinklalapio informacijos turiniui.
„Yandex“ – didžiausia Rusijos paieškos sistema. Apdoroja (įvairių šaltinių duomenimis) nuo 60% iki 80% visų paieškos užklausų rusų kalba. Ypatingas dėmesys skiriamas teminėms nuorodoms (ne teminės, išorinės nuorodos taip pat yra efektyvios, tačiau šiek tiek mažiau nei kitose paieškos sistemose). Indeksavimas vyksta lėčiau nei „Google“, tačiau taip pat per priimtiną laiko tarpsnį. Sumažina reitingą arba pašalina tinklalapius iš indekso, kurie atlieka mainus ne teminėmis nuorodomis (kurių sudėtyje yra ne teminių nuorodų katalogai, sukurti tik tam, kad padidintų tinklalapio reitingą), o taip pat tinklalapius, kurie dalyvauja automatinių mainų nuorodomis sistemose. Duomenų bazių atnaujinimo periodais, kurie trunka kelias dienas, „Yandex“ paieškos rezultatai nuolat keičiasi, tokiais laikotarpiais vertėtų atsisakyti kokių nors darbų ties tinklalapiu ir sulaukti paieškos sistemos darbo stabilių rezultatų.
Dar vienas „Yandex“ bruožas – skirtingi paieškos rezultatai, priklausomai nuo raktažodžių registro (t. y. „Žodis“ ir „žodis“ pateikia skirtingus paieškos rezultatus).
„Rambler“ – paslaptingiausia paieškos sistema. Ji užima antrą (o kitais duomenimis trečią po „Google“) vietą pagal populiarumą tarp Rusijos vartotojų. Buvo pastebėta, kad ji sumažina reitingą tų tinklalapių, kurie aktyviai dalyvauja reklamoje (spartus išorės nuorodų skaičiaus padidėjimas). Vertina paieškos terminų buvimą puslapio paprastame tekste (neišskiriant įvairiomis stilistinėmis informacinėmis žymomis).
„Mail.ru“ – vis labiau populiarėjanti paieškos sistema. Naudojasi „Google“ paieškos sistemos rezultatais po tam tikro papildomo apdorojimo. „Mail.ru“ optimizavimas remiasi „Google“ optimizavimu.

6.4. Patarimai, pasiūlymai, pastebėjimai

Šiame skyriuje pateikta informacija, atsiradusi atlikus įvairių straipsnių, optimizuotojų bendravimo, praktinių pastebėjimų analizę ir t. t. Ši informacija nėra tiksli ir patikima – tai tik prielaidos ir idėjos, bet įdomios idėjos. Šiame skyriuje pateiktus duomenis vertinkite ne kaip tikslias rekomendacijas, bet kaip informaciją skirtą apmąstymams.
– nukreipiančios nuorodos. Remkitės autoritetingais jūsų srityje šaltiniais, naudodami reikiamus raktažodžius. Paieškos sistemos vertina nuorodas į kitus tos pačios tematikos šaltinius;
– nukreipiančios nuorodos. Nesiremkite FFA tinklalapiais ir kitomis svetainėmis, kurios yra pašalintos iš paieškos sistemos indekso. Tai gali sąlygoti jūsų nuosavo tinklalapio reitingo sumažėjimą;
– nukreipiančios nuorodos. Puslapyje neturėtų būti daugiau nei 50-100 nukreipiančiųjų nuorodų. Tai nesąlygos  puslapio reitingo sumažėjimo, tačiau į nuorodas, viršijančias šį skaičių, paieškos sistema neatsižvelgs;
– Išorės site wide nuorodos, t. y. nuorodos, kurios yra kiekviename tinklalapio puslapyje. Manoma, kad paieškos sistemos neigiamai vertina tokias nuorodas ir neatsižvelgia į jas reitingavimo metu. Egzistuoja taip pat ir kita nuomonė, kad tai susiję tik su dideliais tinklalapiais, turinčiais tūkstančius puslapių;
– idealus raktažodžių tankis. Labai dažnai girdime tokį klausimą. Atsakymas būtų toks, idealus raktažodžių tankis neegzistuoja, o tiksliau jis yra skirtingas kiekvienos užklausos atveju, tai yra apskaičiuojamas paieškos sistemos dinaminiu būdu, priklausomai nuo paieškos termino. Mūsų patarimas – atlikite pirmųjų paieškos sistemos pateiktų rezultatų tinklalapių analizę ir tai leis daugmaž įvertinti situaciją;
– tinklalapio amžius. Paieškos sistemos teikia pirmenybę senesniems tinklalapiams,;
– tinklalapio atnaujinimas. Paieškos sistemos, kaip  stabilesniems, teikia pirmenybę besivystantiems tinklalapiams, kurie yra periodiškai papildomi nauja informacija, naujais puslapiais;
– domenų zona (tai susiję su Vakarų  paieškos sistemomis). Pirmenybė teikiama tinklalapiams, esantiems zonose .edu, .mil, .gov ir t. t. Tokius domenus gali užregistruoti tik atitinkamos organizacijos, todėl pasitikėjimas tokiais tinklalapiais yra didesnis;
– paieškos sistemos nustato, koks procentas vartotojų grįžta į paiešką, aplankę tą ar kitą tinklalapį iš paieškos rezultatų. Didelis nuošimtis sugrįžimų reiškia, kad turinys yra ne tematinis ir toks puslapis užima žemesnes pozicijas paieškos rezultatuose;
– paieškos sistemos nustato, kaip dažnai pasirenkama viena ar kita nuoroda  paieškos rezultatuose. Jei nuoroda yra pasirenkama retai, vadinasi, puslapis nėra įdomus, ir toks puslapis įgyja mažesnį  reitingą;
– naudokite sinonimus ir raktažodžiams giminingas formas, tai bus įvertinta paieškos sistemų;
– pernelyg spartus išorės nuorodų skaičiaus augimas paieškos sistemų yra vertinamas kaip dirbtinė reklama ir skatina reitingo sumažėjimą. Labai ginčytinas teiginys visų pirma todėl, kad šis metodas gali būti naudojamas konkurentų reitingui sumažinti;
– „Google“ neįvertina išorės nuorodų, jei jos priklauso tam pačiam (ar panašiems) tinklams, t. y. puslapiams, kurių IP adresas priklauso diapazonui xxx.xxx.xxx.0 xxx.xxx.xxx.255. Šios nuomonės laikomasi greičiausiai todėl, kad „Google“ išdėstė šią idėją savo patentuose. Tačiau „Google“ darbuotojai teigia, kad jokių IP adreso apribojimų išorės nuorodoms nėra ir nėra jokio pagrindo nepasitikėti jais;
– paieškos sistemos tikrina informaciją apie domeno savininką. Taigi, nuorodos iš tinklalapių, priklausančių tam pačiam savininkui, yra mažiau vertingos nei paprastos nuorodos. Informacija yra pateikta patente;
– laikotarpis, kuriam yra užregistruotas domenas. Kuo ilgesnis laikotarpis, tuo didesnė pirmenybė yra teikiama tinklalapiui;

6.5. Tinkamo turinio sukūrimas

Turinys (tinklalapio informacijos turinys) vaidina labai svarbų vaidmenį tinklalapio reklamoje. Tam yra daug priežasčių, apie kurias mes  papasakosime šiame skyriuje, o taip pat pateiksime patarimus apie tai, kaip teisingai užpildyti tinklalapį informacija.
– turinio unikalumas. Paieškos sistemos vertina naują informaciją, kuri anksčiau nebuvo niekur skelbta. Todėl kurdami tinklalapį remkitės savais tekstais. Tinklalapis, sukurtas svetimos medžiagos pagrindu, turi daug mažiau galimybių pasiekti TOPUS paieškos sistemose. Kaip taisyklė pirminis šaltinis visada randasi aukštesnėse paieškos rezultatų pozicijose;
– kurdami tinklalapį nepamirškite, kad jis jau nuo pradžių yra kuriamas vartotojams, o ne paieškos sistemoms. Pritraukti lankytoją į tinklalapį – tai tik pirmas ir ne pats sunkiausias žingsnis. Išlaikyti lankytoją tinklalapyje ir paversti jį pirkėju – štai tikrai sunkus uždavinys. Tai pasiekti galima tik išmaniai užpildant tinklalapį informacija, kuri būtų įdomi žmogui;
– pabandykite reguliariai atnaujinti informaciją tinklalapyje, pridėti naujus puslapius.  Paieškos sistemos vertina besivystančius tinklalapius. Be to, daugiau teksto – daugiau lankytojų tinklalapyje. Rašykite straipsnius, atitinkančius jūsų tinklalapio tematiką, skelbkite lankytojų atsiliepimus, sukurkite forumą, kuriame būtų aptariamas jūsų projektas (pastarasis – tik tuo atveju, jei tinklalapio lankomumas leis sukurti aktyvų forumą). Įdomus turinys – suinteresuotų lankytojų pritraukimo užstatas;
– Tinklalapis sukurtas žmonėms, o ne paieškos mašinoms, turi daug galimybių patekti į svarbius katalogus tokius, kaip „DMOZ“, „Yandex“ ir kitus;
– tematiškai įdomus tinklalapis turi daug daugiau galimybių gauti nuorodų, atsiliepimų, apžvalgų ir t. t. iš kitų tema susijusių tinklalapių. Tokios apžvalgos pačios savaime gali sąlygoti nemažą lankytojų srautą, be to, išorinės nuorodos iš tema susijusių šaltinių bus tinkamai įvertintos paieškos sistemų.
Pabaigai dar vienas patarimas. Kaip sakoma batus turėtų gaminti batsiuvys, o tekstus rašyti turėtų žurnalistas ar techninės pakraipos rašytojas. Jei jūs sugebėsite sukurti įdomią medžiagą savo tinklalapiui – tai labai gerai. Tačiau daugelis iš mūsų neturi ypatingo talento rašyti patrauklius tekstus. Tada geriau patikėti šią darbo dalį profesionalams. Tai yra brangesnis variantas, bet per ilgesnį laiką jis save pateisins.

6.6. Domeno ir tinklo pasirinkimas

Dabar sukurti savo puslapį internete gali bet kuris ir tam nereikia jokių išlaidų. Yra kompanijų, kurios siūlo nemokamą hostingą (interneto paslaugų grupę), jos patalpins jūsų puslapį mainais už teisę reklamuotis jame. Daugelis interneto paslaugų tiekėjų taip pat suteiks jums vietos savo serveryje, jeigu jūs esate jų klientas. Tačiau visi šie variantai turi labai didelių trūkumų, todėl, kuriant komercinį projektą, jūs turite imtis šių klausimų su didesne atsakomybe.
Pirmiausia vertėtų įsigyti savo nuosavą domeną. Tai suteikia jums šiuos privalumus:
– projektas, kuris neturi savo domeno, yra suvokiamas kaip vienos dienos tinklalapis. Iš tiesų, kodėl mes turėtume pasitikėti šiuo šaltiniu, jei jo savininkai nėra pasiruošę išleisti net simboliškos sumos minimaliam įvaizdžiui sukurti. Nemokamos medžiagos talpinimas tokiuose šaltiniuose yra įmanomas, tačiau, bandymas sukurti komercinį projektą be savo domeno beveik visada yra pasmerktas žlugti;
– nuosavas domenas suteikia jums laisvę pasirinkti interneto paslaugų grupę. Jei dabartinė kompanija daugiau jūsų netenkina, tai jūs bet kada galite perkelti savo tinklalapį į kitą patogesnį arba greitesnį portalą.
Renkantis domeną prisiminkite šiuos dalykus:
– stenkitės, kad domeno pavadinimas būtų įsimintinas ir jo tarimas, ir rašyba būtų vienareikšmė;
– reklamuojant tarptautinius anglų kalbos projektus, labiausiai tinka domenai turintys išplėtimą .com. Taip pat galima naudoti domenus iš zonos .net, .org, .biz, ir panašiai, tačiau šis variantas yra mažiau priimtinas;
– reklamuojant nacionalinius projektus visada reikėtų pasirinkti domeną atitinkamoje nacionalinėje zonoje (.ru – rusakalbiams projektams,  .de – vokiečių ir t. t.);
– dvikalbių (ar daugiau kalbų) tinklalapių atvejų vertėtų išskirti savo domeną kiekvienai kalbai. Nacionalinės paieškos sistemos daugeliu atvejų įvertins šį požiūrį, o ne poskyrių įvairiomis kalbomis buvimą pagrindiniame tinklalapyje.
Domeno kaina (priklausomai nuo registratoriaus ir teritorijos) per metus yra 10-20 $.
Renkantis interneto paslaugų grupę, reikėtų remtis šiais veiksniais:
– prieigos sparta;
– serverio prieinamumo laikas (uptime);
– srauto kaina už gigabaitą ir iš anksto apmokėto srauto kiekis;
– pageidautina, kad portalas būtų tame pačiame geografiniame regione, kaip ir dauguma jūsų lankytojų;
Hostingo (interneto paslaugų grupės) kaina nedideliems projektams svyruoja apie 5-10 $ per mėnesį.
Renkantis domeną ir hostingą venkite „nemokamų“ pasiūlymų. Dažnai jūs galite pamatyti, kad kompanijos-hostingas siūlo nemokamus domenus savo klientams. Paprastai domenai šiuo atveju registruojami ne jūsų vardu, bet kompanijos, tai yra faktiškasis domeno savininkas yra jūsų interneto paslaugų teikėjas. To pasekoje jūs negalėsite pakeisti interneto paslaugų grupės savo projektui, arba teks išpirkti savo nuosavą, išreklamuotą domeną. Taip pat daugeliu atvejų jums reikėtų laikytis taisyklės neregistruoti savo domenų per hostingo-kompaniją, nes tai gali sutrukdyti galimą tinklalapio perkėlimą į kitą tinklą (net nepaisant to, kad jūs esate pilnavertis savo domeno savininkas).

6.7. Tinklalapio adreso pakeitimas

Kartais dėl įvairių priežasčių gali prireikti pakeisti projekto adresą. Kai kurie šaltiniai pradėję nuo nemokamo hostingo ir adreso išsivysto iki pilnaverčių komercinių projektų ir reikalauja pereiti prie savo nuosavo domeno. Kitais atvejais gali būti rastas sėkmingesnis projekto pavadinimas. Bet kurios šių galimybių atveju iškyla klausimas, kaip atlikti teisingą tinklalapio perkėlimą į naują adresą.
Mūsų patarimai šioje srityje yra tokie – sukurkite, naudodami naują adresą, naują tinklalapį su nauju, unikaliu turiniu. Senajame tinklalapyje pateikite matomas nuorodas, nukreipiančias į naują šaltinį, kad lankytojai galėtų pereiti į jūsų naują interneto tinklalapį, tačiau nepašalinkite visai senojo tinklalapio ir jo turinio.
Naudodami tokį požiūrį, jūs galite sulaukti paieškos sąlygotų lankytojų ir naujajame, ir senajame šaltiniuose. Tuo pačiu, jūs įgyjate galimybę aprėpti papildomas temas ir raktažodžius, tai būtų sunku padaryti apsiribojant vienu šaltiniu.
Projekto perkėlimas nauju adresu yra sunki užduotis ir nelabai maloni (nes bet kuriuo atveju reklamą nauju adresu reikės pradėti beveik nuo nulio), tačiau jei toks perkėlimas yra būtinas, tai reikia išspausti iš to maksimalią naudą.

Jei turite klausimų apie seo optimizavimą – rašykite komentaruose.

Komentuoti